Wystawa kaligrafii Joanny Zakrzewskiej

108

Fabryka Sztuk serdecznie zaprasza na wystawę kaligrafii Człowiek i jego Słowo autorstwa Joanny Zakrzewskiej. Wystawa jest dostępna w siedzibie głównej przy ul. 30 Stycznia 4.

Zaprezentowane zostały na niej prace kaligraficzne inspirowane różnymi kręgami kulturowymi. Każda kultura stworzyła własne systemy pisma, które pozostają w ścisłym związku z jej tradycjami, sposobem myślenia, a co za tym idzie językiem. Piękno odręcznego pisma w postaci kaligrafii oddaje wartości słów, które znajdują swój fizyczny wymiar w postaci realnego znaku pozostawionego przez człowieka. Rozwój człowieka to również rozwój jego pisma. Dlatego też na wystawie pojawiły się kaligrafie łacińskie, hebrajskie, arabskie, rosyjskie, japońskie i chińskie zarówno w odsłonach tradycyjnych kaligrafii z iluminacjami, jak i we współczesnej interpretacji. Tematycznie wszystkie krążą wokół cytatu z Ewangelii świętego Jana: „Na początku było Słowo…” Słowo, które przybrało realną postać, Słowo uduchowione, a jednocześnie tak bardzo ludzkie…

O autorce:

Joanna Zakrzewska – japonistka, kaligraf i iluminator, wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Naukowo zajmuje się estetyką sztuki japońskiej (monografie: „Sakuteiki – zapiski o zakładaniu ogrodów”, „Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej”). Jest również absolwentką Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminacji i Dziedzin Pokrewnych. W dziedzinie kaligrafii japońskiej jest mistrzem w stopniu IV dana Szkoły Kaligrafii Japońskiej Seifū. Prowadzi warsztaty i pokazy kaligrafii łacińskiej i japońskiej. Ma na swoim koncie liczne publikacje naukowe i wystawy artystyczne.

Film z udziałem autorki prac:

Wstęp wolny!

  • do 12.07.2020 r.
  • codziennie od godz. 10.00
  • ostatnie wejście na wystawę o 17.15
  • przerwy techniczne: 12.00-12.15, 14.00-14.15, 16.00-16.15

Prosimy o zapoznanie się z nowymi zasadami zwiedzania dostępnymi na: www.fabrykasztuk.tczew.pl

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułTczew ze wsparciem unijnym na doradztwo przy wdrażaniu autobusów wodorowych
Następny artykułFabryka Sztuk online – piekarstwo w Tczewie