1 lipca Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował obchody 40. rocznicy narodzin „Solidarności”. Tego dnia wystawa „TU rodziła się »Solidarność«” została pokazana równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce. Na terenie województwa pomorskiego pierwsza prezentacja ekspozycji odbyła się w Tczewie, gdzie już 2 lipca 1980 roku rozpoczęły się pierwsze akcje strajkowe. 

– W tym wielkim zwycięstwie, jaką była, jaką jest polska „Solidarność”, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd – podkreślił Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk. – Pragniemy, aby wielkie zwycięstwo z 1980 roku, z którego efektów dziś możemy się cieszyć, stało się okazją do spotkania wszystkich, którym nadal bliskie są ideały Sierpnia 1980 roku. Do przypomnienia sobie tamtych dni, tamtych lat, a także do upamiętnienia tych, których już nie ma wśród nas. Z lokalnej perspektywy chcemy także sięgnąć do miejscowej tradycji, do właściwych dla każdego miasta korzeni „Solidarności”.

Wernisaż wystawy, która stanęła na bulwarze nad Wisłą, poprzedziły uroczystości przy historycznej bramie dawnej Fabryki Przekładni Samochodowych „Polmo”. Pod tablicą upamiętniającą bohaterów „Solidarności”, działacze największego w Polsce związku zawodowego, przedstawiciele władz miasta i powiatu, Instytutu Pamięci Narodowej oraz uczestnicy tamtych wydarzeń, złożyli wiązanki kwiatów.

Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim. 

Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. IPN otworzy ekspozycję łącznie w 53 miejscach w całej Polsce.

M.Ś.

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułBurze, powodzie i wichury – jak radzić sobie z żywiołem?
Następny artykułWioślarze Unii Tczew z medalami