25 września w sali Centrum Kultury i Sztuki odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 50 -lecia istnienia Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej.

W gali jubileuszowej uczestniczyli: radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Zenon Odya, władze miasta na czele z prezydentem Mirosławem Pobłockim, przewodniczący Rady Miejskiej Zenon Drewa, przewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego Marek Modrzejewski, dyrektorzy instytucji kulturalnych Tczewa oraz członkowie honorowi  TMZT i sympatycy regionu Kociewia, a także radna Sejmiku Samorządowego Województwa Wielkopolskiego, członkini TMZT Mirosława Rutkowska-Krupka.

W pierwszej części uroczystości wyświetlono film poświęcony działalności TMZT na przestrzeni ostatniego półwiecza. W prezentacji przybliżono jego historię, początki organizacji, jej prezesów, członków honorowych oraz nagrody, które otrzymało Towarzystwo w ramach swojej działalności. TMZT na przestrzeni 50 lat inicjowało szereg wydarzeń społeczno – kulturalnych w powiecie tczewskim, a sztandarową imprezą jest Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego. Zebrani uczcili minutą ciszy zmarłych już członków Towarzystwa.

50 lat to znaczny kawał czasu, to więcej niż dwa pokolenia, ale mniej niż wiek; to próg za którym pozostają lata młodości i osiąga się pełną dojrzałość. To pełnia doświadczeń wieku męskiego i pełna gracji dojrzałość kobieca. To złote gody, a złoto to najszlachetniejszy kruszec, stanowiący często o stabilnej przyszłości. – powiedział Janusz Landowski prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej.  Myślę, że przyszłemu bytowi naszego stowarzyszenia nic nie grozi. Po tylu latach doświadczeń, wielu zakrętach w historii, w których to czasach przyszło nam działać, nie powinno już nic nas zaskoczyć i przeszkodzić w realizacji naszych celów statutowych.

TMZT w ciągu półwiecza swojej działalności zrzeszało wielu ludzi. Niektórzy byli założycielami, członkami władz, a inni od niedawna włączyli się w pracę zespołową. Chcąc podziękować za trud i poświęcony czas, a także za wsparcie we wszelkiej formie i ludzką przychylność, pragniemy wręczyć okolicznościowe wyróżnienia. – powiedziała Jolanta Jank wiceprezes Stowarzyszenia.

Najwyższym wyróżnieniem zapisanym w statucie Towarzystwa jest nadanie jego członkowi godności członka honorowego, które przyznaje Walne Zebranie Członków. Do tej pory TMZT przyznało 22 takie wyróżnienia, po dzisiejszej uroczystości do wyróżnionego grona dołączyli Stefan Mrozek oraz Stefan Kukowski.

Rada Towarzystwa przyznała także – denar tczewski – Samborową Podziękę, to honorowa nagroda przyznawana za wybitne i szczególnie efektywne wspieranie działalności statutowej. Nagrodę otrzymali partnerzy Festiwalu Twórczości Kociewskiej: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.

Dodatkowo TMZT przyznało 50 medali okolicznościowych dla: sprzymierzeńców i partnerów działań kulturalnych Towarzystwa, członków honorowych TMZT i jego prezesów, szczególnie zasłużonych członków i sponsorów. Ten medal to wyjątkowa pamiątka przyznana z okazji jubileuszu 50-lecia, co oznacza, że jest unikatowym numizmatem ukazującym się raz na półwiecze.  

Oprócz medali okolicznościowych, Rada Towarzystwa przyznała honorowe wyróżnienie Miłośnika Ziemi Tczewskiej za szczególnie efektywną pracę na rzecz TMZT, które otrzymało 38 osób. Należą do nich: osoby z długoletnim stażem współpracy z TMZT, zasłużeni członkowie oraz osoby i instytucje wspierające działalność statutową.

Towarzystwo było aktywnym uczestnikiem przeobrażeń kulturalnych  i pozostawiło po sobie wiele, o czym można było się przekonać na zaprezentowanym filmie. Mnogość publikacji, przedsięwzięć kulturalnych czy konkursów organizowanych przez WAS sprawiają, że nasze miasto i region są coraz bardziej znane i doceniane. Dzięki tej wieloletniej aktywności TMZT z pewnością zasługuje na miano ambasadora kultury regionalnej. – tak zacnego jubileuszu gratulował Mirosław Pobłocki Prezydent Tczewa.

W drugiej części gali jubileuszowej przedstawiono utalentowane sopranistki z Zespołu  Bellcanti, które zaprezentowały publiczności utwory klasyczne z dzieł operowych, operetkowych i musicalowych.

Podczas uroczystości można było zobaczyć trzy najstarsze kroniki TZMT z 1970 r. Jak na tak podniosły jubileusz przystało, nie zabrakło także tortu okolicznościowego.

W ramach jubileuszu 50-lecia:

  • przygotowano wystawę plenerową, znajdującą się na zintegrowanym węźle transportowym przed Galerią Kociewską, którą jeszcze przez najbliższe dni można zobaczyć,
  • wydano Okolicznościowy Znaczek Turystyczny, który wzbogacił istniejącą kolekcję znaczków z Tczewa. Elementem graficznym nowego Znaczka Turystycznego jest Ławeczka Romana Landowskiego, znajdująca się na tczewskiej starówce, który był założycielem Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej,
  • zrealizowano film promujący 50 lat istnienia TMZT, który został wyświetlony podczas gali jubileuszowej,
  • do końca roku planowane jest wydanie publikacji książkowej, będącej zbiorem gawęd i opowieści „Na ziemi łagodnej. Dawno temu i jeszcze dawniej na Kociewiu”, autorstwa Romana Landowskiego.

M.L.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułTczew – Poland In UNDISCOVERED
Następny artykułHistoryczne 3 punkty w pierwszej lidze