„Święta godne, a nie głodne”. Takim hasłem w listopadzie i na początku grudnia promowana była szeroko zakrojona akcja Świątecznej Zbiórki Żywności, której celem było wsparcie osób przebywających w trudnej sytuacji finansowej przed Świętami Bożego Narodzenia. Wspólna praca Banku Żywności w Tczewie i licznego grona partnerów przyniosła rewelacyjne efekty!

Przypomnijmy. W ramach Świątecznej Zbiórki Żywności zorganizowanych zostało kilka inicjatyw. Główną akcją zostały objęte sklepy w województwie pomorskim, gdzie produkty spożywcze można było przekazać wolontariuszom stacjonarnie po dokonaniu zakupów na wysokości kas sklepowych.

W zakładach pracy natomiast uruchomione zostały tzw. zbiórki pracownicze, dzięki którym zebrani wokół danej organizacji pracownicy mogli dołożyć swoją „cegiełkę” poprzez zakupienie i pozostawienie w przeznaczonym do tego miejscu produktów spożywczych. Uzupełnieniem działań stacjonarnych była również zbiórka online, gdzie można było zakupić wirtualny koszyk z zakupami.

ZBIÓRKI W SKLEPACH

Tegoroczna zbiórka przedświąteczna różniła się od zeszłorocznej przede wszystkim ilością zaangażowanych wolontariuszy, którzy obecni byli w sklepach. W roku 2020 ze względu na liczne obostrzenia Bank Żywności w Tczewie nie mógł skorzystać z pomocy uczniów ze szkół wspierających zazwyczaj akcje charytatywne tczewskiej organizacji pożytku publicznego, dlatego zeszłoroczna zbiórka zakończyła się wynikiem 4,5 tony zebranych produktów.

W tym roku udział wolontariuszy był już możliwy, a ich wsparcie przyniosło zdecydowanie lepsze efekty w stosunku do roku poprzedniego – w postaci większej ilości zebranej żywności.

Oto liczby podsumowujące stacjonarną zbiórkę żywności w dniach 26-27.11.2021:

  • W sumie zebrano 10 711,07 kg artykułów żywnościowych (ponad 10,7 tony, a więc ponad dwukrotnie więcej, niż w zeszłym roku).
  • Najwięcej produktów zebrali wolontariusze w Kwidzyniu (3,8 tony) oraz Malborku (ponad 2,3 tony). W Tczewie zebrano nieco ponad 700 kg żywności.

ZBIÓRKI PRACOWNICZE

Na apel zachęcający do wzięcia udziału w akcji odpowiedziało 5 organizacji, które przeprowadziły wewnętrzne zbiórki produktów żywnościowych w swoich siedzibach. Na szczególną uwagę oraz podziw zasługują zarówno wyniki, jak i nieprzeciętne zaangażowanie w promowanie akcji.

Jednym z liderów wspierających działania promocyjne zbiórki był Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie, który za pomocą mediów społecznościowych zachęcał do wzięcia udziału w zbiórkach pracowniczych, znacznie poszerzając tym samym dotarcie z informacją do nowych osób.

W wyniku wewnętrznych akcji żywność zbierano w następujących organizacjach:   

  • Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie – zebrano 100 kg,
  • West Rock – zebrano 210 kg,
  • Tapflo Poland – zebrano 74,1 kg,
  • Fundacja Pokolenia – zebrano 15 kg.

Podsumowując, w ramach tej części Świątecznej Zbiórki Żywności zebrano prawie 400 kilogramów produktów, które trafiły do potrzebujących jeszcze przed minionymi Świętami Bożego Narodzenia.

W wewnętrznej zbiórce żywności uczestniczyła również organizacja Flex z Tczewa. Wynik zbiórki w tej organizacji podany zostanie przez Bank Żywności w Tczewie w osobnej publikacji.

___

Wszystkie produkty zebrane podczas listopadowych i grudniowych akcji zostały przekazane osobom starszym i samotnym oraz rodzinom wielodzietnym, które pozostają w trudnej sytuacji materialnej.

Również z udziałem naszych czytelników pomogliśmy kilku tysiącom osób – głównie zamieszkałym w Tczewie, Kwidzyniu, Malborku, Starogardzie Gdańskim i Gdańsku, gdzie wsparcie wolontariuszy w sklepach było największe pod względem ilości osób pracujących przy akcji.

Wszystkim zaangażowanym, Bank Żywności w Tczewie w imieniu osób obdarowanych, serdecznie dziękuje za pomoc!

[Bank Żywności]

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPro Domo Trsoviensi dla Alicja Gajewskiej, Gertrudy Pierzynowskiej i Jacka Prętkiego
Następny artykułNoworoczna edycja parkrun