Redakcja portalu i tygodnika „Zawsze Pomorze” nagrodziła samorządowców za najciekawsze, największe oraz najbardziej oczekiwane projekty inwestycyjne i proobywatelskie, zrealizowane w ubiegłym roku. Miasto Tczew otrzymało główną nagrodę w kategorii inwestycje wśród gmin miejskich, za przeprowadzenie, trwającej pięć lat, gruntownej rewitalizacji dzielnicy Zatorze jako części metropolitalnego programu rewitalizacji.

Laureatami „Asów Samorządu 2022” zostali włodarze 18 pomorskich gmin oraz powiatów. Nagrodę specjalną z okazji 25-lecia samorządu wojewódzkiego odebrał marszałek Mieczysław Struk.

– Spotkaliśmy się, by nagrodzić najprężniej działających samorządowców. To bardzo ważne, bo samorząd decyduje o jakości naszego życia, wpływa na rozwój lokalny oraz regionalny, i to od niego zależy, jak jutro i pojutrze będzie powodzić się nam, a przede wszystkim naszym dzieciom – powiedział Mariusz Szmidka, redaktor naczelny tygodnika “Zawsze Pomorze”.

Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się 27 czerwca w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Nagrodę, w imieniu prezydenta Mirosława Pobłockiego, odebrał jego zastępca Adam Burczyk.

***

Zatorze, a dla wielu tczewian po prostu Kozen – dzielnica Tczewa, która w ostatnich latach przeszła prawdziwą metamorfozę. W 2022 zakończona została trwająca 5 lat inwestycja, która kosztowała blisko 16,5 mln zł (przy dofinansowaniu unijnym ok. 10 mln zł).

Inwestycja była podzielona na trzy etapy. W ramach I etapu wykonano przebudowę układu drogowego, oświetlenia oraz montaż sytemu monitoringu w rejonie ulic Kolejowej, Prostej, Półwiejskiej, Młyńskiej i Wilczej. Wyremontowano również plac zadworcowy pełniący funkcję parkingu.

W kolejnych etapach prace toczyły się na pozostałych ulicach, tj. Kruczej, Prostej, Elżbiety i Kolejowej.

Inwestycja na osiedlu Zatorze została zrealizowana w ramach projektu „Miasto od-nowa – rewitalizacja Starego Miasta i Zatorza w Tczewie” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Osiedle Zatorze powstało w XIX w. między torami kolejowymi a Kanałem Młyńskim. Domy, które tam zostały zbudowane były w większości przeznaczone dla pracowników prężnie rozwijającego się węzła kolejowego. Zwyczajowa nazwa Kozen, pochodzi od kóz, które hodowali mieszkańcy dzielnicy.

Dzisiaj, po rewitalizacji, trudno rozpoznać to dawne, nieco zaniedbane kolejowe osiedle. Remont ulic, budowa placów zabaw, infrastruktury podziemnej to nie wszystko. Widać, że wielu mieszkańców dba o swoje otoczenie – ogródki pełne kwiatów, wypielęgnowana przydomowa zieleń, urokliwy trakt wzdłuż Kanału Młyńskiego tworzą klimat przyjaznej, zadbanej dzielnicy.

Inwestycja w liczbach:

– długość przebudowanych dróg – blisko 1900 mb

– liczba zamontowanych latarni oświetleniowych – 83 szt. 

– liczba zamontowanych kamer monitoringu – 50 szt.

– długość nowo wybudowanej sieci i przyłączy kanalizacji deszczowej  – ponad 2700 mb,

– liczba zamontowanych stojaków rowerowych – 19 szt.

– plus wiele elementów małej architektury typu ławki czy donice.

Przy okazji ostatniego etapu prac wykonano ścieżkę pieszo – rowerową wzdłuż Kanału Młyńskiego, natomiast w latach wcześniejszych, tj. 2017 – 2020, zakończono również kilka innych ważnych inwestycji na tym osiedlu.

Były to:

– remont kładki pieszo – rowerowej  nad Kanałem Młyńskim

– plac zabaw przy ulicy Łąkowej

– plac dla młodzieży z elementami street – workout przy ul. Żuławskiej

– adaptacja obiektu przy ulicy Elżbiety na Klub Rodzinny Zatorze

Wspólnoty mieszkaniowe z tego osiedla, które były partnerami miasta w projekcie i zadbały o swoje przestrzenie wspólne. 

Łącznie środki  zaangażowane  w ramach projektu rewitalizacyjnego na osiedlu Zatorze w ciągu ostatnich 5 lat wyniosły blisko 16,5 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym na poziomie około 10 mln zł.

Projekt jest częścią metropolitalnego programu rewitalizacji, w ramach którego przemianę przechodzi 8 miast: Gdańsk, Gdynia, Kartuzy, Puck, Rumia, Tczew, Wejherowo i Żukowo. Wartość wszystkich działań to 331 mln zł, w tym 186 mln zł pochodzi z funduszy europejskich.

M.M.

Fot. Zawsze PomorzeREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKonkurs na projekt pocztówki w Fabryce Sztuk
Następny artykułKoniec III edycji kampanii MIŁO! w mieście