Straż Miejska w Tczewie otrzymała samochód elektryczny Kia Soul, który będzie służył głównie do patroli ekologicznych, w tym kontroli tego, czym palimy w piecach.

21 grudnia prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki oficjalnie przekazał strażnikom kluczyki do nowego samochodu. Przy okazji zaprezentowano również inne samochody elektryczne zakupione w 2021 r. przez miejskie jednostki i spółki – melex Zakładu Usług Komunalnych oraz dwa samochody osobowe Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych i jeden – Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Od 2023 r. po Tczewie ma jeździć 8 autobusów miejskich napędzanych energią elektryczną.

Wkrótce eko-patrol Straży Miejskiej zostanie wyposażony również w specjalistyczny dron służący do monitoringu jakości powietrza.

Urządzenie będzie swego rodzaju latającym laboratorium, które mierzyć będzie kluczowe parametry jakości powietrza na terenie miasta, ma również pełnić funkcję prewencyjną. Będą je obsługiwać strażnicy miejscy po specjalistycznym przeszkoleniu i uzyskaniu odpowiednich uprawnień z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. 

Stan monitorowania jakości powietrza w Tczewie jest bardzo istotny nie tylko z uwagi na duże natężenie ruchu oraz na używanie paliw stałych do ogrzania domów. W Tczewie funkcjonuje sporo dużych przedsiębiorstw, również tych, które w procesie produkcji wykorzystują materiały niebezpieczne. Według spisu Urzędu Miasta takich firm na terenie Tczewa jest aż 16. Straż Miejska cyklicznie otrzymuje zgłoszenia dotyczące wydobywających się nieprzyjemnych zapachów z ośrodków fabrycznych.

Największym jednak problemem obniżającym  jakość powietrza w Tczewie są paleniska gospodarstw domowych.

M.M.REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułTczewskie trojaczki z wizytą u prezydenta
Następny artykułNiepełnosprawnym łatwiej w urzędzie