Po wybudzeniu się z zimowej hibernacji (od kwietnia, a w przypadku niektórych gatunków, od maja) nietoperze przypominają mieszkańcom o swoim istnieniu. Problemem jest to, że ludzie nie wiedzą, jak postępować w takich sytuacjach jak np. pojawianie się nietoperzy w mieszkaniach lub nietoperz odpoczywający w pobliżu domu.

Pamiętajmy, że nietoperze pojawiają się w mieszkaniach, klatkach schodowych etc. w poszukiwaniu dogodnych kryjówek (szczególnie podczas upałów). Wąska szczelina uchylonego okna to dla nich bezpieczny wlot do kryjówki, do której nie dostanie się żaden drapieżnik. To, co znajduje się po drugiej stronie szczeliny, może być zaskoczeniem zarówno dla nietoperza, jak i mieszkańców budynku. Nietoperze nie szukają u nas kryjówek na stałe.

Takie niefortunne wizyty tych mało znanych i mało lubianych ssaków zdarzają się w okresach przelotów pomiędzy kryjówkami zimowymi a letnimi oraz odwrotnie. Jesienią młode nietoperze często po raz pierwszy poszukują zimowisk, a na wiosnę, gdy jeszcze jest za mało owadów do uzupełnienia strat energetycznych po zimie, takie wędrówki wymagają przerw na odpoczynek.

Pamiętajmy, że to bardzo pożyteczne i niezbędne w przyrodzie zwierzęta. Żerują tam, gdzie jest dużo owadów. A osoby, które ich nie lubią z przyczyn kulturowych, może przekona fakt, że jeden nietoperz w ciągu 1 nocy może zjeść ok. 3000 szt. komarów.

Co zrobić, jeśli zobaczymy nietoperza w domu lub w pracy?

Nigdy nie próbujemy łapać go gołymi rękami! To dla zwierzęcia wielki stres, a niektóre z nich mogą przenosić patogeny np. wścieklizny. Wszystkie gatunki nietoperzy żyjące w Polsce: od najmniejszych – karlików, po największe – borowce są pod ochroną. Dajmy mu spokojnie odlecieć. Zgaś światło, otwórz szerzej okno, a sam odleci. Jeśli odczuwasz potrzebę natychmiastowego pozbycia się nieproszonego gościa w dzień (np. śpiącego na firance), użyj do tego grubych rękawic i kartonowego pudełka. Najprościej jest przykryć go pudełkiem, a następnie pod niego wsunąć kawałek sztywnego kartonu, tak aby nietoperz znalazł się w pudełku. Następnie trzeba przetrzymać zamkniętego nietoperza do wieczora – nie wolno go wypuszczać przed zachodem słońca! Oczy nietoperzy przyzwyczajone są do bardzo małej ilości światła, dlatego lepiej, pozostał w kartonie do wieczora. Włóż mu do środka kawałek szmatki czy papierowego ręcznika, aby mógł się „ukryć”. Wieczorem można go wypuścić.

W przypadku problemów należy skontaktować się z chiropterologami, których liczne grono zamieszkuje wszystkie regiony naszego kraju. Pomogą oni w trudnych sytuacjach!

Na terenie Tczewa najliczniej zamieszkują następujące gatunki:

Mroczek późny (na zdjęciach)

Najczęściej możesz obserwować go podczas niskich przelotów tuż po zmroku, nawet nad trawnikami, gdzie uaktywniają się liczne owady. To one właśnie latem zamieszkują szczeliny pod dachami bloków i domów jednorodzinnych.

Karlik malutki

Jeden z najmniejszych naszych nietoperzy. Ten gatunek również mieszka w budynkach i pomimo małych rozmiarów, eliminuje nocą całe rzesze komarów.

Borowiec wielki

Tego dużego nietoperza można obserwować podczas wysokich lotów nad drzewami w okolicy parku miejskiego i nie tylko. Zaglądają do nas pojedyncze gacki i inne rzadziej spotykane na naszym terenie gatunki. Niestety większość z nas boi się tego, co nieznane i pojawia się nocą. Proszę jednak pamiętać, że pożywieniem nietoperzy są owady. Nigdy nie „gonią” i nie atakują człowieka. Historie z wplątywaniem się we włosy przypominają bajki o czarownicach. Im więcej nietoperzy, tym mniej uciążliwych dla nas owadów.

Te wrażliwe na światło zwierzęta są objęte również prawnym zakazem fotografowania. Wszystkie zdjęcia do tego artykułu powstały podczas badań naukowych, gdzie zakaz taki został uchylony. A zdjęcia mają charakter edukacyjny.

Tekst i zdjęcia: Anna Peichert, Pracownia Edukacji Ekologicznej, tel. 58 77 59 447
Źródło: Panorama Miasta (czerwiec 2021): https://wrotatczewa.pl/panorama-miasta-2021/

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKomunikat w sprawie świadczenia wychowawczego z Programu Rodzina 500+
Następny artykułOd dzisiaj rachmistrzowie mogą spisywać w terenie