1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, pod obeliskiem bitew II wojny światowej złożone zostały kwiaty w hołdzie bohaterom Warszawy.

W tym roku, z uwagi na zagrożenie epidemiczne, nie odbyły się tradycyjne miejskie uroczystości rocznicowe. W imieniu mieszkańców naszego miasta i powiatu tczewskiego kwiaty złożyli wiceprezydent Tczewa Adam Urban oraz starosta tczewski Mirosław Augustyn, a także przedstawiciele kombatantów i grupa mieszkańców. Znicz zapalono również na grobie powstańca – tczewianina Mieczysława Polewicza.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Zorganizowała je Armia Krajowa, największa w Europie armia podziemna. Do walki stanęło ok. 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej dysponujących  6 tysiącami sztuk broni palnej i zapasem amunicji na kilka dni. Ich atutem było zaskoczenie i wola walki, ale to nie wystarczyło. Naprzeciwko mieli  20 tys. dobrze uzbrojonych żołnierzy i policjantów  niemieckich. W mieście przebywali też  żołnierze hitlerowscy kierowani na front. Powstanie planowano na 2-3 dni. Po 63 dniach bohaterscy żołnierze Warszawy poddali się. Zginęło ok. 20 tysięcy żołnierzy AK oraz ćwierć miliona ludności cywilnej. 650 tys. mieszkańców zostało wypędzonych ze zrujnowanej Warszawy, część z nich trafiło do obozów koncentracyjnych lub na przymusowe roboty do Niemiec. Warszawa żegnała ich morzem ruin.

W hołdzie powstańcom – o godz. 17.00 w Tczewie zabrzmią syreny alarmowe.

M.M.REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKomunikat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie
Następny artykuł60 000 książek online – biblioteka zaprasza