Koncert Pokoleń to koncert, łączący różne style muzyki, ewolucję aranżacji z kreacją nowych stylów w muzyce. Wydarzenie to odbędzie się 22 października o godz. 17:00, które jest zamknięciem obchodów jubileuszu 100-lecia Chórku Męskiego Echo.

Wykonawcy:

  • Maciej Miecznikowski – bas
  • Zespół The Law
  • Chór Męski Echo Tczew
  •  Chór Męski Harmonia Wejherowo
  • Kacper Kłosiński – akompaniament
  • Leszek Gołąb – dyrygent
  • Krzysztof Pieczewski – prowadzenie

Chór Męski Echo

Chór Męski „ECHO” powstał w 1923 roku w  środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania. 

W roku 1927 Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze. Wybuch II wojny przerwał działalność Chóru, by po wojnie ponownie pojawić się na estradach regionu tczewskiego uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne. 

Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów, po kolei od powstania Chóru: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej –Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku Leszka Gołąb, Chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne.

Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni ponad 90-ciu  lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić  III miejscem i „Brązową Lirą” zdobytą w V Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.). 

W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów religijnych i świeckich w tym pieśni staropolskie. Chór dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd. 

Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju i tak m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech. 

Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2006 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim). 

W roku 1998 oraz 2008 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich.

Chór Męski „ECHO” od 1991 roku pracuje w strukturach Tczewskiego Centrum Kultury, obecnie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność Chóru. 

Dyrygentem Chóru jest Leszek Gołąb, akompaniatorem – Kacper Kłosiński, a Prezesem – Andrzej Merchel.

Maciej Miecznikowski

Muzyk i wokalista, autor piosenek, aktor, showman i osobowość telewizyjna. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Multiinstrumentalista – śpiewa akompaniując sobie na fortepianie i gitarze, gra też na trąbce, flecie i akordeonie. Prawie 35 lat na scenie (w przyszłym roku jubileusz). Tysiące koncertów i nagrań. Liczne nagrody i wyróżnienia.

Koncerty Macieja Miecznikowskiego to nie tylko uczta dla ucha, to też zazwyczaj wspaniała międzypokoleniowa podróż muzyczna. Choć wychował się na muzyce klasycznej i jazzie, to uprawiał wiele gatunków muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach.

Laureat wielu prestiżowych nagród bluesowych i jazzowych, a także nagród dziennikarzy i publiczności na festiwalach w Opolu. Wziął udział w dziesiątkach różnorodnych projektów muzycznych: wydawnictw płytowych, koncertów oraz programów telewizyjnych.

Prowadzenie show muzycznego “Tak to leciało!” przyniosło mu wielokrotne nominacje do Telekamer i Wiktorów, a popularność oratoriów z cyklu „Tryptyk Świętokrzyski” i „Siedem Pieśni Marii” – platynowe, diamentowe i podwójne diamentowe płyty.

Jest frontmanem znanej formacji rozrywkowej Leszcze, z którą wydał 5 płyt i liczne single. Jest też autorem solowych albumów, m.in.: autorski „Będzie z nami dobrze” czy jazzujące: „Czarodzieje – Osiecka, Zieliński, Miecznikowski” i „Tribute to Nat King Cole”. Występuje też pod własnym nazwiskiem, od kameralnych recitali po duże koncerty z zespołem wyśmienitych muzyków.

Jako aktor potwierdza swój talent w znakomitych rolach teatralnych. Wraz z Emilianem Kamińskim i Olafem Lubaszenką przez ponad 7 lat występował w warszawskim Teatrze Kamienica i w krakowskim Teatrze Stu w wyreżyserowanej przez Krzysztofa Jasińskiego głośnej sztuce „Kolacja na cztery ręce”. Zagrał także główną rolę w słynnym spektaklu “Dzień świra” – musicalu-operze na podstawie scenariusza Marka Koterskiego, z muzyką Hadriana Tabęckiego, w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego. Jest odtwórcą jednej z czterech głównych ról w kolejnym światowym tytule – spektaklu „Kwartet”, w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, wystawianym w Basenie Artystycznym w Warszawie. Jako gość specjalny występuje też w programie „Ariaci” Kabaretu Hrabi. Reżyser Jacek Bromski powierzył mu rolę w serialu i filmie „U Pana Boga w Królowym Moście”, którego premiera odbędzie się pod koniec 2023 roku. Zakończył próby do wyśmienitej komedii teatralną „Lumbago” w warszawskim teatrze Capitol – premiera 23 października 2023. Od września 2023 rozpoczyna współpracę z teatrem Garnizon Sztuki w Warszawie.

Można go też usłyszeć w duecie ze Zbigniewem Zamachowskim w koncertach „Hommage a’ Blues Brothers”, wykonywanych w różnych wersjach, zawsze ze znakomitymi muzykami, także symfonicznie, z towarzyszeniem najlepszych polskich orkiestr, takich jak np. Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Narodowe Forum Muzyki – Filharmonia Wrocławska, czy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej. Występuje gościnnie w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie brawurowo zadebiutował w “Weselu Figara” W.A.Mozarta. Gra w musicalu „Company” w reżyserii Michała Znanieckiego. Wraz z Andrzejem Krzywym występuje w przygotowanym z rozmachem muzyczno-humorystycznym 2ManShow zwanym też TumanSzoł 🙂

 Pracuje już nad nowymi utworami na płytę solową oraz z zespołem Leszcze.

Coraz częściej sięga też po tanga polskie i argentyńskie, w których jego głos brzmi szczególnie pięknie.

 W 2012 roku założył Fundację WIEMY CO JEMY Nauka i Edukacja Społeczna dla Zdrowia. Oprócz jedzenia warzyw, promuje też śpiew, śmiech i zabawę jako elementy zdrowego stylu życia. Jest współwłaścicielem Wydawnictwa Życzliwego SZUM LASU, którego misją jest wspieranie dzieci i rodziców poprzez budowanie kultury sprzyjającej wzrastaniu i wzmacnianiu potencjału, z jakim przychodzi na świat każdy z nas.

Aktualne projekty muzyczne i koncerty m.in.: Hommage a Blues Brothers (ze Zbigniewem Zamachowskim), 2ManShow (z Andrzejem Krzywym/De Mono), frontman zespołu Leszcze, występy solowe i z trio jazzowym, z orkiestrami symfonicznymi i wiele innych.

THE LAW

To zespół trzech sióstr (Weronika, Laura i Ania ) łączących oryginalne brzmienia elektronicznych skrzypiec, wiolonczeli oraz instrumentów klawiszowych, razem z całym bagażem emocjonalnych doświadczeń i wrodzonej miłości do muzyki. Każdy utwór to mieszanka najróżniejszych gatunków muzycznych. Zespół ten poprzez swoją wrażliwość stara się tworzyć słuchaczom przestrzeń do wyzwolenia często skrywanych uczuć, prowadząc swoimi dźwiękami do bezpośredniego połączenia z pięknem muzyki oraz zjednoczenia z innymi ludźmi.

Chór Męski Harmonia z Wejherowa

Chór powstał w 1920 roku i od tej chwili, z przerwą w okresie II wojny światowej, działa w Wejherowie. Jest ważnym ogniwem życia kulturalnego miasta i Ziemi Wejherowskiej. Występuje na licznych uroczystościach religijnych, patriotycznych, śpiewa w kościołach, na przeglądach chóralnych oraz daje koncerty z okazji uroczystości państwowych. Bierze udział, od 1966 r., w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, którego był jednym ze współorganizatorów. W 1987 r. i 2001 r. “Harmonia” śpiewała podczas mszy świętych odprawianych przez Ojca Świętego w Gdyni, Gdańsku i Sopocie. Współpracuje z Akademią Muzyczną w Gdańsku i Państwową Szkoła Muzyczna I stopnia im. F. Chopina w Wejherowie. Pięciokrotnie absolwenci Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej dyrygowali chórem podczas swoich końcowych egzaminów. Szczególnie miłym akcentem jest coroczny koncert, w okresie Bożego Narodzenia, dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie oraz występy, w tym czasie, w licznych kościołach miasta i okolic. Chór posiada sztandar ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Wejherowskiej w dowód uznania dla wkładu w życie kulturalne miasta i regionu. Chór Męski “Harmonia” liczy obecnie ponad 30 śpiewaków. Zespoliła ich wspólna pasja i umiłowanie pieśni. Śpiewają nie dla zaszczytów i korzyści, ale z wewnętrznej potrzeby. Wśród chórzystów są ludzie o różnym wykształceniu i zawodach. Nie szczędzą swojego wolnego czasu i dwa razy w tygodniu spotykają się na próbach śpiewu w Wejherowskim Centrum Kultury, pod którego auspicjami zespół działa. Obecnie kierownikiem artystycznym jest Leszek Gołąb, natomiast prezesem Zarządu Chóru Męskiego “Harmonia” jest Jacek Drewa.

CKiSREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułIII  Ogólnopolska Konferencja „Problemy i formy wsparcia osób z niepełnosprawnością” już za nami!
Następny artykułWieczór Punkowy w CKiS: MUCHOMORY G., PO PROSTU, JAVVS – koncert 4 listopada