Jak smakuje Pomorze? Promocja książki „Smaki Pomorza”

128

Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie serdecznie zaprasza w poniedziałek, 12 października o godz. 18:00 do budynku przy ul. Kościuszki 2 na spotkanie z Jarosławem Mykowskim, autorem książki „Smaki Pomorza”. Laudację wygłosi prof. dr. hab. Cezary Obracht Prondzyński.

– Monsieur Paul był Francją – żegnał odznaczonego Legią Honorową kucharza Paula Bocuse po jego śmierci w 2018 r. minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb. Zupa z trufli mistrza, podana podczas obiadu  w Pałacu Elizejskim zaliczona została do panteonu dokonań ludzkości. My żyjemy na Pomorzu.
Książka „Smaki Pomorza” pokazuje, że pomorska i polska kultura także rodzi arcydzieła na talerzu. To nie tylko mazurki Chopina i konie w galopie mistrza Kossaka mówią o kodzie kulturowym, w którym dorastaliśmy. Smaki
i upodobania także składają się na cechy narodów.

Jakim sposobem tylko śledzie obroniły przed karpiami swoje miejsce na stołach wigilijnych? Jaki związek ma ogon bobra z religijnością? Dlaczego słynny gdański Goldwasser uchodził za wybitne osiągnięcie epoki? W jaki sposób piwo ratowało życie? Dlaczego podkuwano gęsi? Na te oraz inne pytania odpowiadają twórcy książki.

Nie brak ponadto historii afrodyzjaków ludowych i konsekwencji ich stosowania przez wielkie postacie historyczne. Autor Jarosław Mykowski zaprosił do współpracy przy książce wiele osób. Jedna z nich, prof. dr. hab. Cezary Obracht Prondzyński – wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i prezes Instytutu Kaszubskiego, objaśnia pomorski tygiel migracyjny.  Z kolei inni współtwórcy pokazują, jak stół i tradycja wpływają na rozwój kultury swojskiej i tzw. wysokiej.

Jarosław Mykowski, dziennikarz, wydawca, w dorobku posiada kilkadziesiąt albumów i leksykonów, między innymi „Księgę Tysiąclecia Gdańska”, albumy o Sopocie (w tym przygotowany na stulecie miasta), Gdyni, o Kaszubach, Pomorzu (np. „Krzyżackie Tajemnice”, „Kodeks Tczewski z Lubeki”), leksykony (np. „Kto jest kim w woj. Pomorskim”), monumentalny „Skarbiec Polski” z esejami luminarzy polskiej nauki (specjalne eseje napisali Ryszard Kapuściński, prof. Tadeusz Chrzanowski, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Janusz Tazbir, Franciszek Starowieyski, prof. Andrzej Rottermund). Zainicjował i doprowadził do druku „Encyklopedię Gdańska”, nad którą pracowało około 200 autorów haseł.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu w budynku biblioteki przy u;. Kościuszki 2, proszone są o potwierdzenie udziału w spotkaniu pod nr tel. 572 779 199 do poniedziałku 12 października do godziny 10.00. 
W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę w cenie 50 zł.
Na stronie
https://pl-pl.facebook.com/mbptczew odbędzie się transmisja na żywo z promocji książki.  

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Czytelniczy Rejs” –  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(MBP)

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułNoc Bibliotek i spotkania z pisarzami – „Czytelniczego Rejsu” ciąg dalszy
Następny artykułNagrody dla najzdolniejszych – na wnioski czekamy do końca października