Pięć lat temu, 14 sierpnia na placu przed dworcem kolejowym, Fabryka Sztuk wraz ze Stowarzyszeniem Zawsze Solidarni otworzyła wystawę plenerową z okazji 35-lecia powstania tczewskiej Solidarności.

Wystawie towarzyszył katalog, opracowany przez historyka i działacza solidarnościowego Zdzisława Bergiela. Treść jego rozpoczyna się od wybuchu strajków w FPS Polmo w lipcu 1980 roku. Opisane zostały również początki tworzenia się struktur solidarnościowych w różnych zakładach pracy: na kolei, w straży pożarnej, służbie zdrowia, PKS, stoczni rzecznej, Meblarskiej Spółdzielni Pracy „Jedność” i w środowisku nauczycielskim. Mowa jest również o tragicznych wydarzeniach, mających miejsce w kolejnych latach. W pierwszą rocznicę strajków sierpniowych siły milicyjne rozpędziły manifestację uliczną zorganizowaną w Tczewie oraz dokonały odwetu na młodzieży bawiącej się w kawiarni „Pod Muzami”. Ofiarą tamtych wydarzeń był Franciszek Hennig, młody człowiek, uczestniczący w manifestacji, pobity przez milicję do nieprzytomności, skazany na karę 3 i pół roku więzienia, zwolniony warunkowo ze względu na stan zdrowia, zmarły z powodu odbicia nerek. W katalogu wymienione zostały ponadto nazwiska tczewskich działaczy internowanych w stanie wojennym. Zawarte są wspomnienia kapelana Solidarności ks. Stanisława Cieniewicza. Przybliżona jest również  konspiracyjna działalność wydawnicza. Całość kończy opis wiecu z udziałem kandydatów solidarnościowych, który został zorganizowany w Tczewie przed wyborami czerwcowymi’89.

W ramach projektu „Fabryka Sztuk online” tekst katalogu został przedstawiony w formie słuchowiska. Towarzyszy mu artykuł Radosława Wieckiego o wydarzeniach z Sierpnia’80.

www.fabrykasztuk.tczew.pl

fot. archiwalne z 2015 roku, autor: Jacek Cherek

[FSz]



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWystawa Katarzyny Kaffki
Następny artykułPonad 800 km kajakiem – Andrzej Netkowski dopłynął do Tczewa