Z inicjatywy Huberta Sawatzkiego, dyrektora Museum im Schafstall w Neuenstadt am Kocher w Niemczech, została zorganizowana wystawa „Jarosław Kukowski i uczniowie”. Wcześniej w tym miejscu wystawiane były prace Picassa, Chagalla, Miró czy Dalego. To zasługa dyrektora, który przez 32 lata zorganizował ponad 100 wystaw i ponad 300 koncertów. Jest też laureatem, członkiem i delegatem  prestiżowej akademii Arts – Sciences – Lettres w Paryżu.

Tym razem, przez blisko trzy miesiące, w niemieckim muzeum można obcować z twórczością światowej sławy malarza, designera – Jarosława Kukowskiego. To przekrój twórczości wybitnego tczewianina, którego ponad 100 obrazów i instalacji pochodzących z kolekcji prywatnych i muzealnych, zagościło w tej niezwykle prestiżowej instytucji. Kukowski od wielu lat prowadzi szkółkę malarską. Z tego względu na wystawie pojawiły się prace jego uczniów: Ewy Kukowskiej, Piotra Starzeckiego, Arkadiusza Kropkowskiego i Arkadiusza Pobłockiego.

W wernisażu oprócz artystów wzięli udział: wicepremier w rządzie Badenii-Wirtembergii Thomas Strobl, notabene patron wystawy, a także burmistrz miasta Andreas Konrad, przedstawiciele świata polityki, biznesu i kultury oraz Polonii. Thomas Strobl podkreślił, jak ważną rolę pełni sztuka w budowaniu wzajemnych relacji między narodami. Zaznaczył, że wymiana kulturowa i międzynarodowa współpraca są równie istotne. Z kolei profesor Mario Urlaß wygłosił obszerny wykład na temat twórczości Kukowskiego. Oprawę muzyczną zapewnili światowej klasy soliści z Teatru Wielkiego Opery Narodowej: Barbara Gutaj, Emil Ławecki, Tomasz Mazur i Jacek Kortus.

Wystawa jest czynna do 12 maja 2024 roku.REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPokaz krótkometrażowych filmów aktorskich nominowanych do Oscara – 10 marca
Następny artykułNieodpłatna pomoc prawna w 2024 roku