Rok 2022 decyzją Sejmu RP i Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego został poświęcony Józefowi Wybickiemu. W tym roku mija dwieście lat od śmierci autora „Mazurka Dąbrowskiego”. 

Oddział Kociewski ZKP w Tczewie przyłączył się do tych obchodów w ramach wycieczki do Będomina. To miejsce urodzin Józefa Wybickiego i oddział Muzeum Narodowego – Hymnu Narodowego i jego autora. Przewodnikiem po placówce był jego dyrektor Przemysła Rey, który przedstawił życiorys autora „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” i dzieje dworku w Będominie. Utwór, który zna każdy Polak jest pieśnią narodową od 1927 roku, a jego autor zmarł dwieście lat temu. Oddział ZKP Kociewski w Tczewie, także włączył się w obchody roku jubileuszu Józefa Wybickiego i odwiedził miejsce jego narodzin. Warto pamiętać o wybitnych mieszkańcach Pomorza i ich działach na przykładzie autora hymnu państwowego.

T.JagielskiREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułObrady Kapituły nagrody “Ambasador Kociewia” 2022 rok
Następny artykułFyrtel – Działa-my – zmień swoje otoczenie według własnego pomysłu! Konkurs grantowy dla mieszkańców i mieszkanek Starego Miasta i Zatorza!