W dniach od 15 do 29 października można oglądać na Suchostrzygach, na Placu Papieskim przy kościele wystawę pt. Miłować Boga, Krzyż, Maryję, Ojczyznę – tczewski drogowskaz Prymasa.

Idea zorganizowania wystawy jest owocem beatyfikacji Kardynała Sefana Wyszyńskiego, która odbyła się 12 września 2021 w Warszawie. Kolejnym motywem mobilizującym do organizacji wystawy poświęconej Prymasowi Polski Stefanowi Wyszyńskiemu był fakt pobytu Kardynała Wyszyńskiego w Tczewie 4 stycznia 1958 roku, a także jego przemówienie, wygłoszone w tczewskiej farze. Dlatego też motyw przewodni wystawy stanowią cztery wymiary miłości, poprzez które człowiek może kształotwać swoje serce i budować trwałe relacje z Bogiem i z drugim człowiekiem: miłować Boga, Krzyż, Maryję i Ojczyznę. To piękny testament dany przez Prymasa Polski dla mieszkańców Tczewa. To również wyraźny drogowskaz jaki pozostawił nam Prymas Polski w swoim przemówieniu, a którym możemy żyć każdego dnia.

Na wystawie przytoczono owe przemówienie, a także najważniejsze myśli Kardynała Wyszyńskiego, które nawiązują do poszczególnych wymiarów miłości. W ten sposób organizatorzy pragnęli z jednej strony podkreślić znaczenie Kardynała Wyszyńskiego w Polsce powojennej jako tego, który był autorytetem moralnym dla Polaków. Z drugiej strony zamierzeniem autorów ekspozycji była chęć wzbudzenia pragnienia „bycia autorytetem” dla młodzieży i dzieci. Innymi słowy organizatorzy chcieli uświadomić fakt, że każdy z nas może być autorytetem dla drugiej osoby pod warunkiem, że człowiek wymaga od samego siebie i jest wierny wartościom uniwersalnym; błogosławiony Kardynał Wyszyński podkreśla, że takimi wartościami są: miłość Boga, Krzyża, Maryi i Ojczyzny. 

Ekspozycję mogliśmy podziwiać dotąd na deptaku przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego (9 września – 14 października). Obecnie wystawa jest eksponowana w Tczewie, kolejno na Placu Papieskim przy ulicy Rokickiej (15 października – 28 października), a następnie także przed dworcem głównym (29 października – 26 grudnia).

Zachęcamy do tego, aby obejrzeć wystawę i wczytać się w duchowy testament Prymasa adresowany do każdego z nas. Ekspozycja została zorganizowana przez Parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Jej autorem jest ksiądz dr Wojciech Gliniecki. Współorganizatorami są: Fabryka Sztuk, a także Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie. Efekt końcowy tego wydarzenia kulturalnego możemy podziwiać dzięki partnerskiej koordynacji ze Starostwem Powiatowym w Tczewie.  Zdjęcia z wystawy pochodzą ze zbiorów parafian i mieszkańców Tczewa, którzy udostępnili zdjęcia, pocztówki i inne pamiątki z wizyty Kardynała Wyszyńskiego w Tczewie i podzielili się swoimi wspomnieniami. Wspólnymi siłami powstała piękna wystawa, upamiętniająca wizytę błogosławionego Prymasa Stefana Wyszyńskiego w naszym mieście.  

(MBP)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułZbiórka na nowy rower dla Sławka, który nie mając rąk przejechał tysiące kilometrów
Następny artykułKultura w sąsiedztwie – kreatywne warsztaty na Zatorzu