W Fabryce Sztuk trwają prace nad filmem dokumentalnym i wystawą o ważnej postaci w życiu naszego regionu.

Jan Wałaszewski (1921-2003), bo o nim mowa, to urodzony w Czersku artysta plastyk, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, konspirator, w czasie drugiej wojny światowej członek holenderskiego ruchu oporu „Oranje”, harcmistrz, projektant m.in. herbu Starogardu Gdańskiego, miłośnik Kociewia. Ze wspomnień rodziny i przyjaciół wyłania się też obraz człowieka życzliwego, sympatycznego, mającego zawsze w zanadrzu ciekawą historię, żart czy dobre słowo. Pozostawił po sobie liczne ślady działalności artystycznej, wiele obrazów, jeszcze więcej rysunków czy szkiców. Niejednokrotnie stanowiły odpowiedź na aktualną sytuację polityczną czy społeczną. W formie rysunków udokumentował też swoją działalność konspiracyjną w czasie wojny. 

Wystawa zatytułowana „Kreska do kreski. Jan Wałaszewski” będzie miała charakter retrospektywny. To przekrój twórczości jednego z pierwszych dyplomowanych artystów plastyków działających na Kociewiu. Dzięki zaprezentowaniu prac o różnorodnej tematyce i wykonanych w różnorodnej technice zobaczymy, jak wszechstronnym, nietuzinkowym i ponadczasowym artystą był Jan Wałaszewski.

To artystyczny eksperymentator. Gdy coś go zaciekawiło, potrafił rysować na skrawku papieru lub na serwetce. Potrafił w plamie atramentu, szronie na szybie czy zacieku na suficie dopatrzyć się niesamowitych rzeczy, światów i postaci, które potem przenosił na papier lub płótno. Jego zdolności nie ograniczały się wyłącznie do malowania czy rysowania, umiał również doskonalić rzeźbić, tworzyć kolaże z wielorakich materiałów. (Magdalena Wałaszewska, słowo wstępne do katalogu wystawy w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, 2011 r.)

Premiera filmu oraz spotkanie wspomnieniowe poświęcone Janowi Wałaszewskiemu odbędzie się 26 października o godz. 18.00 w kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15.

Wystawa „Kreska do kreski. Jan Wałaszewski” jest czynna do 26 listopada. Wstęp wolny!

Fabryka Sztuk



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułNadwiślańskie Spotkania Regionalne – 20 października
Następny artykułPark Piotrowo – nowe miejsce na wypoczynek i rekreację