10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o tym regionie. Data nie jest przypadkowa. W 1807 roku, dokładnie 10 lutego 1807 roku, podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła „patrol ku Gociewiu”. Wówczas trwała wojna francusko-pruska. Dwieście lat później, na upamiętnienie tego wydarzenia członkowie Stowarzyszenia Kultura Kociewia i Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie zainicjowali Światowy Dzień Kociewia.

Co roku Fabryka Sztuk przyłącza się do wspólnego świętowania, organizując wystawy, zajęcia edukacyjne, koncerty czy też konkursy. Tym razem na miłośników naszego regionu czeka wystawa  „Bocian Jaś i etnograficzne skarby”. Oprowadzanie kuratorskie po niej oraz wspólne świętowanie Światowego Dnia Kociewia zaplanowano 10 lutego o godzinie 16.00 w siedzibie głównej Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4.

Na wystawie zostały pokazane eksponaty na co dzień niedostępne, przechowywane w przepastnych magazynach Fabryki Sztuk. Są to głównie rzeźby, malarstwo na szkle, zabawki, plecionkarstwo, garncarstwo, meble ludowe, strój, haft, plastyka obrzędowa. Zbiory pochodzą przede wszystkim z Kociewia. To darowizny i zakupy od kociewskich twórców. Są to: Edmund Zieliński, Jerzy Kamiński, Zenon Miszewski, Michał i Stefan Ostoja-Lniscy, Bożena Ronowska, Urszula i Gerard Jurczykowie. Motywem przewodnim wystawy i  przewodnikiem po niej jest tytułowy Bocian Jaś, w towarzystwie Żabki Helenki. Bohaterowie zachęcają, zwłaszcza najmłodszych gości do różnych aktywności, m.in. do przejścia labiryntu, skomponowania własnego stroju ludowego, czy też haftowania.

Wystawa jest czynna do 5 maja.

Kuratorka: Kamila Gillmeister

godziny otwarcia: pon.-pt. 8.00-18.00, sobota, niedziela godz. 10.00-16.00

Fabryka Sztuk, Tczew, ul. 30 Stycznia 4

wstęp bezpłatny

Fabryka Sztuk



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułNagrody prezydenta Tczewa dla sportowców i trenerów
Następny artykułDwie połówki pomarańczy – spektakl – 10 lutego