Wielokulturowy piknik rodzinny w ramach World Refugee Day odbędzie się w niedzielę 18 czerwca w godz. 11.00 – 17.00 w nowej przestrzeni rekreacyjnej, która powstała w sąsiedztwie historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej i Europejskiego Centrum Solidarności (w miejscu dawnej stołówki). Organizatorem pikniku jest Województwo Pomorskie, ale tak naprawdę to wspólna inicjatywa wielu organizacji pozarządowych oraz partnerów instytucjonalnych.

W ramach pikniku przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych oraz przy pomocy Związku Ukraińców bogatą część artystyczną:

  • Andrij Szymbra – pieśni ukraińskie
  • Dziecięcy ukraiński zespół  taneczny MAKSYMUS – hip-hop, latynos, tańce ludowe
  • Bochdana Radczenko – pieśni ukraińskie
  • Zespół  taneczny Perła Ukrainy – tańce ludowe
  • Maroko – artysta z Nigerii – tradycyjne melodie ludu Igbo
  • Wira Cholodon-Duda + Skrzydła Ukrainy
  • Ewchen Barysznikow, artysta białoruski – pieśni białoruskie
  • Zespół  taneczny – białoruskie tańce ludowe
  • Zespół CHARAZD – pieśni ukraińskie

Podczas pikniku, o godzinie. 14.00  odbędzie się debata na temat pomocy humanitarnej z udziałem zaproszonych gości – przedstawicieli sektora społecznego, Igora Tracza – FUNDACJA IGORA TRACZA, Kuby Markowskiego – DOBRY BRAT, Hani Hraish – Gdańskie Centrum Kultury Muzułmańskiej, Imama – Palestyna, Dawida Czyż – FUNDACJA ,,ORLA STRAŻ” – obszar pomocy Irak/Iracki Kurdystan/Ukraina/Egipt/Nigeria oraz przedstawiciela The Lutheran World Federation.

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Stowarzyszenie ,,Ovum” zapewnią na miejscu konsultacje z prawnikiem i doradcą obywatelskim (prawo ukraińskie i polskie, w tym legalizacja pobytu i zatrudnienia) w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim, angielskim i hiszpańskim oraz konsultacje psychologiczne w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Podczas pikniku Caritas Archidiecezji Gdańskiej będzie prowadził zapisy na półkolonie i zaprezentuje aktywności wakacyjne dla dzieci. Pojawi się punkt pośrednictwa pracy.

Na dzieci czekają liczne atrakcje: dmuchaniec/zjeżdżalnia, gry terenowe, punkt baniek mydlanych, punkt malowania kredą (domki kartonowe), punkt malowania farbami – kolorowanki ze wzorami różnych kultur, strefa gier planszowych np. twister, muchomor, stoisko do lepienia w glinie, plastelinie i modelinie, fabryka zakładek (wykonanie zakładki ze słynnymi miejscami z trójmiasta), fabryka skarbonek (warsztaty malowania na ceramice), Warsztaty Projekt Miasto (tworzenie małej wersji swojego ulubionego miejsca w trójmieście), malowanie toreb bawełnianych, słoik życzeń, malowanie twarzy dzieciom, ,,Pomaluj świat na niebiesko i żółto – warsztat z malowania na tkaninie”, punkt Europe Direct – ,,koło fortuny”, Spółdzielnia Socjalna ZEROBAN ze stanowiskiem krawieckim, wyplatanie siatek maskujących z odpadów materiałowych, które zostaną wysyłane na front do Ukrainy.

Powstanie także strefa gastronomiczna, gdzie nieodpłatnie będzie serwowany: barszcz ukraiński, zielony barszcz, wojskową grochówkę, bigos, watę cukrową w kolorze biało-czerwonym oraz niebiesko-żółtym, kawę, herbatę, soki, wodę. Stanie foodtruck z hot-dogami, a Koło Gospodyń Wiejskich z Borzychowa zapewni nieodpłatnie przysmaki regionalne.

Zabezpieczenie medyczne i ofertę podstawowych badań profilaktycznych zapewni COPERNICUS sp. z o.o.

Powstanie też strefa relaksu wyposażona w leżaki.

Link do wydarzenia na FB:
https://facebook.com/events/s/wielokulturowy-piknik-rodzinny/3504314806561437/

Samorząd Województwa PomorskiegoREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułFirmy i instytucje wspierają konkurs Rowerem do Pracy
Następny artykułJak oni śpiewają! – Chór Męski Echo obchodził 100-lecie istnienia