Grupa 80 tczewskich seniorów rozpoczęła swój aktywny wypoczynek w organizowanych przez Zespół Opiekuńczy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wczasach dla seniorów. Motywem przewodnim wczasów jest podróż po kraju, czyli „Palcem po mapie”. Będzie ona trwała dwa miesiące, tj. lipiec i sierpień, do końca wakacji.

Uroczyste rozpoczęcie wczasów odbyło się w ogrodzie Zespołu Opiekuńczego. Pogoda dopisała, a seniorzy pojawili się ubrani w biało – czerwone stroje. Niektórzy mieli na głowach czapki kucharskie, co zapewne związane jest z czekającymi ich podróżami kulinarnymi. Było gwarno, wesoło, radośnie.

Na spotkanie z seniorami przybyła grupa znamienitych gości, którzy swą obecnością nadali imprezie szczególną rangę:

– Barbara Bałka – Pełnomocniczka Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Polityki Senioralnej;

– senator Ryszard Świlski;

– Prezydent Miasta Tczewa – Mirosław Pobłocki;

– Sekretarz Miasta – Damian Piskorski;

– Skarbnik Miasta – Helena Kullas.

Warto podkreślić, że wczasy dla seniorów w Tczewie mają długoletnią tradycję. Początkowo organizowane były przez Zarząd Miejski PKPS w Tczewie (w latach 1975 – 1978, jako wczasy działkowe, ponieważ odbywały się na terenie ogródków działkowych), a od 1979 roku, czyli od 44 lat, organizowane są przez MOPS. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem kierownika ZO, pani Wioletty Niewiarowskiej-Mindak, wspieranej przez odpowiedzialną, zaangażowaną i pełną pomysłów na zorganizowanie seniorom różnorodnych form aktywnego wypoczynku, kadrę pracowników.

Gości oraz uczestników wczasów uroczyście powitała pani Julita Jakubowska, dyrektor MOPS. Pani Julita podziękowała gościom za przybycie na spotkanie z seniorami, podkreśliła znaczenie tej formy aktywności, jej różnorodność i pozytywny wpływ na życie osób w złotym wieku. Następnie głos zabrał Prezydent Tczewa i pan senator. Padły miłe słowa dotyczące takiej formy spędzania czasu, uznania dla organizatorów oraz życzenia dobrej zabawy.

A potem nastąpiła uroczysta i pełna wzruszeń chwila. Pani Barbara Bałka z Urzędu Wojewódzkiego przekazała informację, że w ramach organizowanego od sześciu lat konkursu „POMORSKIE DLA SENIORA”, w kategorii ZWYCZAJNY NIEZWYCZAJNY SENIOR, nagrodę otrzymała seniorka, Lidia Kowalska. Pani Bałka odczytała LAUDACJĘ, uzasadniającą przyznanie tego znaczącego wyróżnienia, po czym wręczyła dokument wzruszonej laureatce. Były życzenia, gratulacje, słowa uznania za działalność w zakresie rozwijania i uczestniczenia w ruchu samopomocy, którego seniorka jest niekwestionowaną liderką.

Pani Lidia jest osobą bardzo aktywną, o wielu zainteresowaniach, a przede wszystkim pragnie wspierać, pomagać i czuć się potrzebną. Swoją postawą mobilizuje inne osoby do podobnych działań, daje dobry przykład i nie ustaje w swoich dążeniach.

Pani Lidia serdecznie podziękowała za nagrodę. Była bardzo wzruszona, a swoją krótką, ale piękną wypowiedź zakończyła słowami DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM! Były brawa, radosne okrzyki, oczywiście zdjęcia z laureatką, która w LAUDACJI została nazwana między innymi jako osoba wyjątkowa, nadzwyczajna, fantastyczna i wspaniała. Odśpiewano również STO LAT (z odpowiednim podkładem muzycznym), aby uczcić tę niezwykłą chwilę. A pani Julita, korzystając z okazji zaproponowała, aby nadal zachęcać seniorów do aktywności.

No i wtedy zaczęło się zamieszanie… Nagle pojawili się bardzo aktywni dziennikarze (pani Magda z ZO oraz pan Tadeusz – Mister Złotego Wieku 2022), reprezentujący FAKTY AUTENTYCZNE. Oboje mieli na głowach wielkie, profesjonalne słuchawki, a w rękach mikrofony. Od razu zaczepili panią Julitę, zadawali pytania, ale nie dawali czasu na skupienie się nad odpowiedzią ani na jej udzielenie. Jeden dziennikarz wchodził w słowo drugiemu, przekładano mikrofony, sugerowano, że któryś nie działa… Można było odnieść wrażenie, że to dziennikarze mieli więcej do powiedzenia niż pani Julita. Było dużo śmiechu z tej kabaretowej odsłony wczasów dla seniorów. Scenka została nagrodzona oklaskami zebranych.

Trwa inauguracja imprezy. Pojawia się niesamowita mapa Polski. Wykonana ręcznie, z ciekawymi informacjami, zapewne dotyczącymi tematyki wczasów, czyli palcem po mapie. Można zauważyć, że Tczew również został zaznaczony. Niewątpliwie mapa będzie seniorom potrzebna podczas ich dwumiesięcznej podróży.

W związku z tym, że uczestnicy będą podróżować po kraju, pojawił się pomysł, aby założyć ubrania w barwach biało – czerwonych. A ponadto, tam, gdzie to było możliwe, pojawiły się trójkątne chorągiewki. Przyozdobiono nimi zadaszone miejsce (przeznaczone m.in. do wypoczynku w cieniu, przygotowania poczęstunku i spożywania posiłków), ponadto chorągiewki powiewały na drzewach i krzakach w ogrodzie.

A co seniorzy będą robić podczas pobytu na wczasach?

Zapewne będą aktywnie uczestniczyć między innymi w:

– zabawach animacyjnych, integracyjnych i tanecznych,

– zajęciach kulturalno – rekreacyjnych,

– terapeutyczno – gimnastyczno – rehabilitacyjnych,

– różnorodnych formach terapii zajęciowej,

– wycieczkach, wyprawach, wypadach, piknikach, i różnorodnych działaniach plenerowych, w ramach „ścieżki zdrowia”,

– oraz innych zdarzeniach, które już są przygotowane albo będą zorganizowane spontanicznie, w oparciu o pojawiające się pomysły.

Jak widać, będzie to nie tylko podróż „palcem po mapie”.

Tymczasem zapowiedziano występ Orkiestry ŁYŻKA STOŁOWA, czyli grupy seniorów, która pojawiła z łyżkami do zupy w dłoniach. Każdy miał po dwie łyżki. Pan Mariusz, instrumentalista, od wielu lat „obsługujący muzycznie” różnorodne imprezy dla seniorów, zagrał kankana, słynną melodię Jacquesa Offenbacha. W rytm tej melodii seniorzy z Orkiestry, uderzali łyżką o łyżkę. Niesamowite odgłosy niecodziennych „instrumentów” zrobiły wspaniałe wrażenie.

Od razu były oklaski (również w rytmie kankana), okrzyki, melodyjne gwizdy i próby podjęcia rytmu (także z pomocą łyżek leżących na stołach), przez pozostałych seniorów. To był naprawdę pomysłowy i fantastyczny popis wczasowiczów. Występ bardzo się podobał, a członkowie Orkiestry mówili między sobą, że nie spodziewali się tak wspaniałego efektu i super – spontanicznej reakcji słuchaczy.

Skoro został podjęty temat „łyżek”, warto odnieść się do… jedzenia. Wczasowicze mają zapewnione trzy posiłki dziennie: śniadanie, obiad i podwieczorek. Są one zdrowe, smaczne, obfite, lekkostrawne i urozmaicone, bo przygotowywane przez doświadczonych i kompetentnych kucharzy Zespołu Opiekuńczego.

A gdy seniorzy poczują taką potrzebę, mają możliwość wypocząć w przytulnej kawiarence ZO, wypić kawę, herbatę, sok, zjeść owoce, ciasteczka… Mogą zarówno cieszyć się obecnością dużej grupy seniorów, jak i pobyć chwilę z kimś bliskim, przyjacielem, kolegą czy znajomym z wczasów, aby porozmawiać o tym i o owym.

Podczas imprezy otwierającej WCZASY DLA SENIORÓW, był także poczęstunek w postaci obiadu, a potem kawa, herbata, sok (co kto chciał) i oczywiście pyszne ciasto. A po obiedzie, widać, że seniorzy nabrali sił, bo zaraz ruszyli do tańca, gdy pan Mariusz zaczął grać znane przeboje. Tańczyli tak jakby mieli po dwadzieścia lat. Kółeczko, wężyk, w parach… spontanicznie, radośnie, wesoło. Grupa tancerzy powiększała się, a ich uśmiechy i radość były bardzo zaraźliwe. Zaproszeni goście widzieli jak pięknie i z fantazją otwiera się letni sezon dla aktywnych seniorów, ale z uwagi na swoje obowiązki służbowe, musieli się pożegnać.

Dziękując za zaproszenie, mile spędzony czas, gratulowali seniorom podejmowanych działań, życząc wszystkim zdrowia, dobrego samopoczucia i udanych wczasów.

Grupa tczewskich seniorów, uczestnicząca we wczasach, to osoby młode duchem, pełne radości i chęci dalszego aktywnego uczestnictwa w życiu środowiska lokalnego. Mogą stanowić wzór do naśladowania. Wiadomo: senior potrafi!

(MOPS Tczew)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułZwiedzanie zabytkowej biblioteki
Następny artykułWarsztaty rodzinne w Fabryce Sztuk