Miasto Tczew otrzymało promesę na dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Aplikować o środki mogła każda jednostka samorządu terytorialnego zgłaszając do programu inwestycje własne oraz inwestycje, o które wnioskowały inne podmioty – właściciele zabytków.

W kategorii inwestycja własna Miastu Tczew przyznano środki na pierwszy etap kompleksowego remontu zabytkowego XIX wiecznego wiatraka typu holenderskiego, wraz z dokumentacją. Wartość inwestycji to 1,2, mln zł, kwota dofinansowania to 1 176 000 zł.
Przyjęty do dofinansowania został również wniosek Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na „Prace zabezpieczające fundamenty wraz ze stabilizacją wieży i kościoła p.w. Stanisława Kostki w Tczewie” . Wartość tego zadania to 3,5 mln zł, a kwota uzyskanego dofinansowania to 3 430 000 zł. Starostwu Powiatowemu przyznano blisko 1 mln zł na dokumentację przebudowy Mostu Tczewskiego.
Informacje te przekazał poseł Kazimierz Smoliński podczas dzisiejszej konferencji prasowej w ratuszu.

Oprócz tego Gmina Miejska Tczew przekazała w naborze 4 inne wnioski o dofinansowanie, które złożyły inne podmioty.  Wyłoniono je w otwartym naborze. Nie otrzymały one jednak pozytywnej decyzji o dofinansowaniu. Były to:

1. Odtworzenie oryginalnej substancji architektonicznej w ramach budowlanej rewitalizacji kamienicy przy ul. Wojska Polskiego.

2. Renowacja elewacji ceglanej zabytku znajdującego się w Tczewie przy ul. Rybackiej.

3. Renowacja prospektu organowego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie.

4. Renowacja empory/chóru muzycznego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie.REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWarsztaty rodzinne w Fabryce Sztuk
Następny artykułBezpłatne badania mammograficzne LUX MED w sierpniu – Gniew i Tczew