Miasto Tczew systematycznie inwestuje w infrastrukturę sportową i na wiele sposobów wspiera kluby i stowarzyszenia sportowe, m.in. poprzez system grantów i dotacji, nagrody dla zawodników i trenerów czy możliwość korzystania z miejskich obiektów.

– Celem samorządu miasta Tczewa jest, aby baza sportowo-rekreacyjna była wykorzystywana nie tylko przez zawodników, ale też była dostępna dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej – mówi Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. – W tym roku finalizujemy II etap budowy stadionu lekkoatletycznego przy ul. Bałdowskiej. Obiekt posiada certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wkrótce tczewianie będą korzystać z nowego boiska do plażowej piłki ręcznej i piłki nożnej – na kanonce. Rozpoczęliśmy też procedurę zmierzającą do rozbudowy kompleksu basenów. Inwestujemy w nowe ścieżki rowerowe. Kilka miesięcy temu miasto wykupiło od Federacji Związków  Zawodowych PKP działkę użytkowana przez sekcję wioślarską KKS Unia Tczew, aby w przyszłości łatwiej było rozbudować tam bazę wioślarską, a nawet utworzyć centrum sportów wodnych.

Utrzymanie infrastruktury sportowej obsługiwanej przez Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji ( m.in. basen, korty tenisowe, lodowisko/rolkowisko, boiska piłkarskie przy ul. Ceglarskiej, Elżbiety, stadion przy ul. Bałdowskiej) to koszt przekraczający 2 mln zł  rocznie (nie licząc kosztów administracji i wynagrodzeń).

W 2021 r. łączna kwota dotacji na kulturę fizyczną i sport z budżetu miasta adresowana do klubów i stowarzyszeń sportowych to ponad 1 mln zł, z tego 635,5 tys. zł na sport młodzieżowy i 431 tys. zł na sport seniorski. Najwyższa kwota – 250 tys. trafia do I-ligowego zespołu piłki ręcznej kobiet – SPR Sambor. Jeśli chodzi o sport młodzieżowy, największe wsparcie  przekazywane jest na szkolenie dzieci i młodzieży w Młodzieżowym Klubie Sportowym Gryf Tczew (139 tys. zł) oraz na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w Międzyszkolnym Klubie Sportowym „Sambor” (prawie 106 tys. zł).

 Co roku sportowcy i trenerzy, którzy osiągają najlepsze wyniki są nagradzani przez prezydenta Tczewa. Za ubiegły rok prezydent Mirosław Pobłocki nagrodził 24 zawodników i 10 trenerów przekazując im łącznie prawie 50 tys. zł.

M.M.

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykuł2 lipca 1980 r. – 41. rocznica strajku w Fabryce Przekładni Samochodowych „Polmo” w Tczewie
Następny artykułZmiany w programie „Czyste Powietrze”