„Rzeka, która łączy”. Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Wisły oraz CKWS w Tczewie

74

Trwa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Na odwiedzających 17 września Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie czeka m.in. pokaz plecionkarstwa, zajęcia plastyczne dla dzieci oraz spotkanie z pasjonatami tradycyjnych drewnianych łodzi. Wstęp jest bezpłatny.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegają pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. W tczewskich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego goście będą mogli bezpłatnie wziąć udział w licznych spotkań, prelekcjach i warsztatach. Jednym z elementów wydarzenia będzie projekcja etnograficznych filmów dokumentalnych, nawiązujących tematycznie do tradycyjnych zajęć ludności  obszarów nadrzecznych.

– Zwiedzający będą mieli  okazję zobaczyć poddawaną konserwacji średniowieczną wierszę wykonaną z wikliny. Będzie można przekonać się, że na przestrzeni wieków, sposoby i narzędzia do połowu ryb, niewiele się zmieniły. Z kolei pracownicy Działu Konserwacji Muzealiów przedstawią narzędzia rybackie, aktualnie poddawane konserwacji i dla porównania takie, których proces konserwacji już się zakończył. Inną atrakcją, nieudostępnianą na co dzień dla zwiedzających, będzie możliwość wejścia do magazynu i podpatrzenia efektów pracy nad konserwacją drewna – wylicza Ewa Sidor z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Aby lepiej zrozumieć technikę wyplatania wiklinowych narzędzi goście wezmą udział w warsztatach plecionkarskich i pokazach wyplatania przygotowanych przez Stowarzyszenie Plecionkarzy Polskich.

– Zaprosiliśmy również rybaków, którzy opowiedzą o swojej pracy i o tradycjach związanych z rybołówstwem śródlądowym, a także zaprezentują sposoby naprawy swoich narzędzi wyplatanych z wikliny i nici. O swojej pasji związanej z budową tradycyjnych łodzi wiślanych i przygodach na wiślanym szlaku opowie „Szaman z rzeki” – Andrzej Stański. Z kolei Urszula i Andrzej Lanczewscy podczas pokazów edukacyjnych przybliżą tradycje żeglugi wiślanej, nawigację i szkutnictwo – dodaje Ewa Sidor.

Zaprezentowane zostanie również działanie toru powroźniczego, a publiczność będzie miała możliwość wziąć udział w pokazie i zabrać na pamiątkę kawałek własnoręcznie skręconej liny. Na dzieci czekać będzie także stanowisko plastyczne z drewnianymi rybkami do malowania i miejsce gdzie można otrzymać pamiątkową przypinkę.


Europejskie Dni Dziedzictwa – Muzeum Wisły i CKWS – 17.09.2022 r.
12.00 – 18.00

Muzeum Wisły w Tczewie:
Wystawa pt. „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle” – samodzielne zwiedzanie z kartą pracy – upominek dla zwiedzających

Centrum Konserwacji Wraków Statków:

  1. Projekcja filmów etnograficznych ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,
  2. „Szaman z rzeki” – spotkanie z Andrzejem Stańskim i Marią Dryhub, pasjonatami tradycyjnych drewnianych łodzi i historii związanych z Wisłą krypa.pl,
  3. Pokazy edukacyjne związane z tematyką wiślaną: historia i tradycje żeglugi wiślanej, nawigacja, szkutnictwo i inne – Urszula i Andrzej Lanczewscy  szlakiemwisly.pl
  4. Tradycje śródlądowego rybołówstwa – pogadanka i pokazy przygotowane przez Jana Okonka, rybaka z j. Dąbrówka koło Sztumu i Władysława Latopolskiego z Tczewa,
  5. Pokaz plecionkarstwa przygotowany przez Polskie Plecionkarstwo polskieplecionkarstwo.pl
  6. Pokazy konserwatorskie – Dział Konserwacji Muzealiów NMM,
  7. „Wietrzenie magazynów” – otwieramy magazyn pracowni konserwatorskiej,
  8. Powroźnictwo – prezentacja działania toru powroźniczego, splatanie liny z udziałem publiczności,
  9. Zajęcia plastyczne dla dzieci,
  10. Pamiątkowe przypinki.

WSTĘP WOLNY

(organizatorzy)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułJubileusz 75-lecia Harcerskiej Orkiestry Dętej im. Stanisława Moniuszki 
Następny artykuł83. rocznica napaści sowieckiej na Polskę – 17 września