Czy na pewno zawsze potrzebujemy samochodu, by przemieścić się z miejsca na miejsce? Może zamiast tego skorzystać z komunikacji miejskiej, wsiąść na rower lub po prostu użyć nóg? Odpowiedź na te pytania można było otrzymać podczas 16. Miejskiego Przejazdu Rowerowego.

Przejazd odbył się w sobotę, 16 września i został zorganizowany z okazji Tygodnia Mobilności Aktywnej. Był rekordowy pod względem frekwencji. Barwny i hałaśliwy (wyposażony w gwizdki) peleton przemierzył ok. 8-kilometrowa trasę.

Przejazd rowerowy oraz piknik odbywają się w ramach kampanii MIŁO! – Tydzień Mobilności Aktywnej, realizowanej w związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, jaki przypada na 16-22 września. Rozpoczęcie i meta przejazdu znajdowały się na kanonce. Sygnał do startu dał Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

Uczestnicy mieli do przejechania blisko 8-kilometrową trasę, ale tempo były dostosowane do wszystkich uczestników, także tych najmłodszych, którzy jechali pod opieką rodziców. Uczniowie szkół podstawowych brali udział w konkursie frekwencji  – najliczniej stawili się rowerzyści z SP 12, SSP 2 i SP 4. Prezydent wręczył im symboliczne czeki na  kwotę odpowiednio 1000, 500 i 300 zł.

Dla osób uczestniczących w przejeździe mieliśmy lampki rowerowe, kamizelki i opaski odblaskowe.

– Takie imprezy pokazują, że w Tczewie jest coraz więcej zwolenników jednośladów. To świadczy o tym, że warto takie imprezy organizować, ale też, że warto rozwijać sieć ścieżek rowerowych. Kolejny plus to ekologia. Więcej rowerzystów oznacza mniej spalin, a to w połączeniu z bezpłatną komunikacją miejską stawia Tczew w szeregu miast przyjaznych środowisku – powiedział Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

Po zakończeniu przejazdu, na kanonce odbył się rodzinny festyn. Pogoda dopisała, atrakcje również. Były dmuchańce, zaplatanie warkoczyków, brokatowe tatuaże, warsztaty artystyczne, fińskie kręgle, popcorn, wata cukrowa, grochówka i wiele innych atrakcji.

Celem całej kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu.

Przejazd rowerowy oraz piknik odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Tczewa Mirosława Pobłockiego.

Partnerzy wydarzenia: Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji, Fabryka Sztuk, Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska, Fundacja To i Co, OHP Tczew, Szpitale Tczewskie.

M.M.

Fot. M. MykowskaREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułTu zamieścisz ogłoszenia wyborcze
Następny artykułDzień Kropki u seniorów