Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie od lat skrupulatnie gromadzi i przechowuje materiały historyczne dotyczące burzliwych dziejów Grodu Sambora. W ostatnim czasie biblioteczna kolekcja powiększyła się o wartościowe eksponaty, przekazane przez panią Reginę Heise, zamieszkałą w miejscowości Markersdorf w Niemczech.


Są to oryginalne, datowane na lata 1912-1919, świadectwa ukończenia przez niejaką Elsę Ruh tczewskich: Neustadtschule (Szkoła Nowomiejska, współcześnie filia SSP nr 2 przy ul. Południowej 6) oraz Kaiserin Auguste Viktoria Schule (Szkoła im. Cesarzowej Augusty Wiktorii, dawny CED, współcześnie Urząd Miejski przy ulicy 30 Stycznia 1).

Obie placówki uwiecznione zostały na kartach pocztowych opublikowanych na stronie Skarbnicy – Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej, do której odwiedzania serdecznie zapraszamy.

Zachęcamy Państwa także do dzielenia się z nami swoimi pamiątkami rodzinnymi: fotografiami, lokalnymi odznaczeniami, dyplomami, dokumentami, które w jakikolwiek sposób wiążą się z historią Tczewa bądź regionu kociewskiego. Mogłoby się wydawać, że materiały tego rodzaju mają wyłącznie wartość sentymentalną, służą jedynie pielęgnowaniu pamięci o przodkach. Nic bardziej mylnego!
Ich rola w szerszej perspektywie jest zdecydowanie bardziej istotna. Stanowią one integralną część społeczno-kulturalnego dziedzictwa, uzupełniają i wzbogacają wiedzę historyków i archiwistów na temat dziejów miasta oraz jego mieszkańców, a także odgrywają istotną rolę
w kształtowaniu tak zwanej pamięci zbiorowej.

Materiały, fotografie, dokumenty przekazywać można bezpośrednio do Sekcji Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie przy ul. Kościuszki 2, uprzednio kontaktując się pod nr tel. 572-779-199 lub mailowo na adres shm@biblioteka.tczew.pl

Fot. Dawna szkoła im. Cesarzowej Augusty Wiktorii, dawny CED, pocztówka ze zbiorów MBP.

(MBP)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWykonanie muralu na elewacji budynku mieszkalnego przy ul. Chopina 26 w Tczewie.
Następny artykułInfolinia dla głuchych z Ukrainy / Інфоліа глухим з України