W Centrum Kultury i Sztuki  świętowaliśmy potrójny jubileusz: 170-lecia kolei w Tczewie, 165-lecia Mostu Tczewskiego i 100-lecie Kolejowego Klubu Sportowego Unia Tczew. Uroczystość odbyła się 14 listopada.

Jubileusze były okazją do wspomnień, przypomnienia historii, wręczenia upominków i wyróżnień. Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki przekazał KKS Unia Tczew czek na 10 tys. zł.

O tym, jaki wpływ na rozwój Tczewa miała kolej mówił radny i historyk, Kazimierz Ickiewicz. Nasze miasto swoje powstanie zawdzięcza Wiśle, ale rozwój gospodarczy – kolei.  Budowie linii kolejowej towarzyszyły zakrojone na wielką skalę inwestycje. W 1857 r. oddano do użytku pierwszy drogowo-kolejowy most przez Wisłę, drugi – kolejowy wzniesiono  w 1890 r. Rozwinęła się nie tylko infrastruktura kolejowa, ale także miejska. Zaledwie w ciągu sześciu lat od otwarcia linii kolejowej Bydgoszcz – Tczew, liczba mieszkańców zwiększyła się o blisko 50 proc. Napływ ludności spowodował konieczność rozbudowy miasta. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe – Nowe Miasto, Zatorze, gdzie do dzisiaj stoją budynki mieszkalne przeznaczone dla ówczesnych pracowników kolei. Zbudowane zostały szkoły, zakłady przemysłowe, sieć wodociągowa i inne. Tczew stał się jednym z najważniejszych skrzyżowań komunikacyjnych – kolejowych i drogowych.

Mimo, że struktura zawodowa znacznie się zmieniła w ostatnich latach, to Tczew nadal uznawany jest za miasto kolejarzy. Do dzisiaj niemal w każdej tczewskiej rodzinie jest lub był ktoś pracujący na kolei. Mamy też w mieście mnóstwo miejsc i pamiątek świadczących o kolejarskich tradycjach.

Dzieje Mostu Tczewskiego przypomniał Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

– Most wywarł wpływ na wielu ludzi wszelkich profesji: architektów, dziennikarzy, polityków, wojskowych, ale i pisarzy oraz filmowców – powiedział Krzysztof Korda. – Pojawia się w literaturze polskiej od XIX wieku. Wspominała o nim Deotyma. Pojawia się w książce „Ten Obcy” Jurgielewiczowej. O umieszczeniu w przyszłości mostu w powieści fantasy wspominał przed kilku laty pisarz Andrzej Pilipiuk.


Od 2012 roku, kiedy przeprawa ze względu na jej stan techniczny została zamknięta, trwają zabiegi o przywrócenie temu zabytkowi inżynierii budowlanej dawny blask. Most Tczewski po odbudowie ma wyglądać jak w XIX wieku.

O historii KKS Unia Tczew i wybitnych zawodnikach i trenerach klubu mówił prezes Jacek Prętki. KKS Unia jest jednym z najstarszych klubów sportowych na Wybrzeżu. Unia wychowała wielu wybitnych sportowców, wśród nich m.in.: Mateusza Biskupa, tegorocznego złotego medalistę wioślarskich Mistrzostw Świata, olimpijczyków – Czesławę Kościańską czy zmarłego w tym roku Kazimierza Zimnego. Obecnie w Unii szkoli się około 200 młodych ludzi. Najbardziej znana jest sekcja wioślarska i piłkarska.

Oprawę artystyczną uroczystości zapewnił zespół Jadwigi Tomczyńskiej. Podczas uroczystości wykonane zostało też logo 100-lecia Unii Tczew, które natychmiast znalazło nabywcę. Sprzedano je za 10 tys. zł.

M. Mykowska



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułAnkieterzy w miejskich autobusach
Następny artykułTczewianin Roku 2022 – czekamy na kandydatury