Cztery tczewskie szkoły otrzymały sprzęt do edukacji ekologicznej w ramach programu “Klimat w szkołach metropolii”.  Ma on na celu zwrócenie uwagi na temat łagodzenia zmian klimatu i sposobów adaptacji do ich skutków.  

4 października w Szkole Podstawowej nr 11 odbyło się symboliczne przekazanie interaktywnego monitora ufundowanego w ramach projektu.  Taki sprzęt otrzymały również Szkoła Podstawowa nr 10, Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych oraz Zespół Szkół Technicznych. Monitory to nie wszystko – na terenie szkół powstaną np.  zielone ściany, niecki retencyjne, kompostowniki, skrzyniowe i gruntowe ogrody deszczowe, szkoły otrzymają sadzonki i materiały dydaktyczne.

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje projekt w 40 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w całej metropolii. Placówki te otrzymają monitory interaktywne lub laptopy z projektorami, o łącznej wartości prawie 300 tys. zł.

– Często to dzieci, lepiej niż rodzice, wiedzą, jak segregować odpady i dbać o środowisko. Taką wiedzę mają na pewno uczniowie tczewskich szkół podstawowych, które bardzo aktywnie angażują się w rozmaite proekologiczne przedsięwzięcia – powiedział Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. – Uczniowie zbierają surowce wtórne – w ubiegłym roku zebrali prawie 142 tony makulatury, plastiku i baterii, włączają się do akcji Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, chętnie też biorą udział w akcji Rowerowy Maj – wybierając rower jako środek transportu do szkoły i ze szkoły. W ubiegłym roku wiele naszych szkół tworzyło kwietne łąki przy okazji zgłębiając wiedzę przyrodniczą.  Cieszę się, że tczewskie szkoły znalazły się w gronie 40 placówek oświatowych na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot, które uczestniczą w projekcie „Klimat w szkołach metropolii”.  Mam nadzieję, że nowy sprzęt pozyskany w ramach projektu metropolitalnego jeszcze lepiej pomoże młodym ludziom zrozumieć, że każdy z nas ma wpływ na środowisko, w którym żyjemy.

–  W powiecie tczewskim sprzęt trafił do rekordowej liczby 7 placówek. Również Tczew jest pod tym względem rekordzistą – sprzęt otrzymały aż 4 szkoły – tłumaczy Marlena Klepacz z OMGGS.  – “Klimat w szkołach metropolii” jest największym projektem edukacyjnym realizowanym na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021oraz budżetu państwa, we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wodyoraz z partnerem zagranicznym International Development Norway

M.M.REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułNiezapomniane wrażenia i prawdziwa uczta dla ducha…
Następny artykułSpotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim – 11 października