Tegoroczna edycja Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego odbędzie się 27 sierpnia. Tego dnia spotkają się w Tczewie fani twórczości lidera zespołu Republika z całego kraju. Oprócz koncertów w Centrum Kultury i Sztuki, chętni będą mogli wziąć udział w grze miejskiej czy obejrzeć wystawę na dziedzińcu Fabryki Sztuk.

In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbywa się od 2002 roku w Tczewie, rodzinnym mieście artysty. Pomimo skromnego budżetu na koncerty przyjeżdżają ludzie z okolicznych województw, a fani Republiki pielgrzymują z całej Polski i zagranicy.

W ramach Festiwalu od 2006 roku ma miejsce również Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, podczas którego rozmaici artyści prezentują własne interpretacje utworów tej nietuzinkowej postaci polskiej muzyki. Piosenki te wchodzą na stałe do repertuaru uczestników.

Na festiwalowych scenach w różnych salach, klubach i na świeżym powietrzu słyszeliśmy wykonawców grających alternatywne odmiany rocka, metal, hip hop, muzykę klasyczną, jazz, blues a nawet chór i DJów prezentujących style IDM, house i techno. Na ulicach, placach i w parkach miały miejsce rozmaite formy artystyczne takie jak czytanie poezji, happeningi i flash moby, parady pieszych, rowerzystów i motocyklistów, spacery ze zwierzętami. Wszystko to w biało czarnych kolorach Republiki, skutecznie reanimowało niezwykły klimat twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

W koncertach finałowych Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zagrało ponad 150 różnych solistów i zespołów, a cały Festiwal stworzył przestrzeń dla występu ponad 500 artystów. Z muzyką i poezją lidera Republiki zmierzyli się znani artyści tacy jak m. in.: Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Maciej Maleńczuk, Jorgos Skolias, Tymon Tymański, Krzysztof Kiljański, Paulina i Natalia Przybysz, Tomek Makowiecki, Monika Brodka, Krzysztof Zalewski, Myslovitz, Cool Kids of Death, Muchy, Damian Ukeje, Ralph Kaminski, Adam Wendt, Vienio, KAYAH, Natalia Przybysz, Igor Herbut, Natalia Nykiel, Sztywny Pal Azji, Piotr Bukartyk, a także młode polskie wokalistki: Kasia Lins, Zuza Jabłońska, Marta Gałuszewska, Alicja Szemplińska, aktorzy scen trójmiejskich, krakowskich i warszawskich oraz Orkiestra Kameralna Progress.

W przygotowaniu Festiwali wzięło udział ponad 100 wolontariuszy, a o imprezie informowały ogólnopolskie radia i gazety, portale internetowe i telewizje. W organizację imprezy włączyli się muzycy związani z Grzegorzem Ciechowskim, tacy jak perkusista Republiki Sławomir Ciesielski, czy Adam Wendt.

PROGRAM

  • 27 VIII – 04 IX 2022 r., godz. 08:00-18:00, dziedziniec Fabryki Sztuk w Tczewie
    wystawa „Grzegorz Ciechowski, flagowy muzyk z Tczewa”
  • 27 VIII 2022 r., godz. 10:00-16:00, Fabryka Sztuk w Tczewie
    gra miejska „Grzegorz Ciechowski –  z Tczewa na muzyczne wyżyny”
  • 27 VIII 2022 r., godz. 18:00
    sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

KONCERT FINAŁOWY

  • XVI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego,
    wystąpią: Kajoa, Kosmodrom, MadRise, Mapa, OS.SO, Pasażer, Pola Coelho, Vestige

KONCERTY SPECJALNE:

  • Remigiusz Knapik
  • Tymon Tymański & 10/4
  • Sławomir Ciesielski z zespołem „Eurazja”

Uczestnicy koncertów specjalnych

Remigiusz Knapik

Podczas In Memoriam XXI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego wystąpi Remigiusz Knapik. Artysta wykona we własnym opracowaniu, aranżacji następujące utwory: Nowe Sytuacje, Psy Pawłowa, Fanatycy Ognia, Poranna Wiadomość, Kaspar Hauser, Masakra, Rak Miłości. Remigiusz Knapik w 2014 roku ukończył z wyróżnieniem Wrocławską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W 2018 roku ukończył studia na wydziale pianistyki jazzowej w Conservatorium van Amsterdam. Uczestniczył w wielu prestiżowych warsztatach muzycznych, mając przywilej uczenia się od największych muzyków światowej sceny jazzowej, klasycznej i rozrywkowej. Jego życie od najmłodszych lat było zadedykowane muzyce; uczestniczył w mnóstwie konkursów, przeglądów, festiwali i wydarzeń artystycznych zarówno w Polsce, w Europie, jak i na całym świecie. W 2018 roku wydał swoją pierwszą płytę „Parallel Dispensations” nagraną w studiu Leszka Możdżera we Wrocławiu. W 2021 roku uczestniczył w wydarzeniu zorganizowanym przez Leszka Możdżera, Impart oraz Wrocławską Strefę Kultury pt. „Idzie Nowe. Leszek Możdżer przedstawia: Remigiusz Knapik”. Wraz ze swoim zespołem zagrał wiele koncertów na scenach klubów takich jak, Bimhuis czy Amsterdam Blue Note. Komponuje także muzykę do filmów, reklam i spotów promocyjnych. Koncertował, między innymi, w Europie, Japonii, w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Muzyka i postać Grzegorza Ciechowskiego stanowią dla Remigiusza Knapika wielką inspirację, są jednym z powodów, dla których usiadł po raz pierwszy za klawiaturą fortepianu. Remigiusz Knapik uczestniczył dwukrotnie (w 2013 roku i 2017 roku) w Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w składzie zespołów towarzyszących Justynie Różewicz i Dorocie Zygadło.

Tymon Tymański & 10/4

Projekt „Republika”, odwołujący się do nazwy polskiej supergrupy, to pomysł Tymona Tymańskiego, w którym trójmiejski artysta podjął się muzycznej konfrontacji z nowofalową legendą lat 80. XX wieku. Tymański rozpoczął pracę nad projektem już jesienią 2020 roku, wykonując na koncertach piosenki toruńskiego zespołu. W 2021 roku artysta wybrał piosenki z bogatego repertuaru zespołu i zaaranżował je w odmienny, nowatorski sposób. Powstała muzyka jest wypadkową wieloletnich doświadczeń Tymańskiego i oscyluje na pograniczu post rocka, post jazzu i nowoczesnej elektroniki. Na In Memoriam XXI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego Tymon Tymański zaprezentuje projekt republikański z dużym zespołem muzyków. Towarzyszyć mu będą: Michał Wandzilak – piano, Marcin Gałązka – gitara, Tomasz Koper – perkusja, Maciej Sadowski – kontrabas, Ireneusz Wojtczak – saksofon, Michał Jan Ciesielski – saksofon, Dawid Lipka – trąbka, Roman Puchowski i Natalia Capelik-Muianga – wokale.

Zespół wykona:

01. KOMBINAT

02. PRĄD

03. LAWA

04. KONIEC CZASÓW

05. REPUBLIKA

06. OBCY ASTRONOM

07. HALUCYNACJE

08. TELEFONY

09. NA BARYKADACH WALKA TRWA

10. BIAŁA FLAGA

11. NIE PYTAJ O POLSKĘ

12. MOJA KREW

Tymon Tymański przygotowując projekt republikański powiedział „Żaden polski zespół nie wywołał na mnie tak piorunującego wrażenia jak Republika. Uczyłem się pisać polskie teksty, nieustannie konfrontując z charyzmatyczną rockową poezją Ciechowskiego. Pojawienie się Republiki było wielkim wyłomem w polskiej muzyce rozrywkowej. Zainspirowało wielu rodzimych twórców, kierując ich w stronę oryginalnych, artystycznie wartościowych poszukiwań. Jestem coś winien Grzegorzowi i spółce, stąd potrzeba indywidualnego rozliczenia się z tamtą muzyką”.

Sławomir Ciesielski z zespołem Eurazja (zdjęcie główne)

Jedną z największych atrakcji tegorocznego In Memoriam XXI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego będzie koncert zespołu „EURAZJA”. Grupa wykona w większości utwory autorstwa zespołu „Republika” i Grzegorza Ciechowskiego. Mając w pamięci wcześniejsze występy zespołu, wiem, że koncert będzie znakomity, rewelacyjny. Fani z pewnością z wielką niecierpliwością czekają na to wydarzenie. Zespół “EURAZJA” swój początek wziął od spotkania się na gruncie artystycznym wokalistki Eurazji Srzednickiej i perkusisty zespołu „Republika” Sławomira Ciesielskiego. Wspólny udział w Teatrze Tworzenia bydgoskiego performera Jarosława Pijarowskiego zaowocował inicjatywą stworzenia wspólnego zespołu rockowego. Nazwa zespołu pochodzi od imienia wokalistki. Eurazja to również kontynent euroazjatycki, co też nie jest bez znaczenia. Dwa przeciwstawne bieguny Europa i Azja są jak woda i ogień, co też jest inspiracją dla zespołu. W skład grupy wchodzą: Eurazja Srzednicka – wokal, Sławomir Ciesielski – perkusja, Michał Stryniewski – gitara, Katarzyna Maliszewska – klawisze plus bas.

A oto program koncertu:

– utwory zespołu „Republika” i Grzegorza Ciechowskiego:

1. Zróbmy to teraz

2. Sam na linie

3. Tak tak

4. Nieustanne tango

5. Witajcie w zoo

6. Tak długo czekam/ciało

7. Śmierć w bikini

8. Sexy doll

9. Nie pytaj o Polskę

10. Śmierć na 5

– utwory własne „EURAZJI”:

1. 100 słońc

2. Iskry

3. Deszczyk

Bilet na koncerty

Bilet na koncerty w cenie 10 zł można kupić w kasie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie lub przez stronę internetową ckis.interticket.pl

SPONSORZY:

Festiwal jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt.  „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”. Sponsorami ponadto są:ZWiK Tczew, ZUOS Tczew, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Bud-Invest, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Przychodnia Rogowscy.

FUNDATORZY NAGRÓD W XVI OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PIOSENEK GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO:

Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Tczewa, starosta tczewski, Stowarzyszenie „Porozumienie na Plus”, Codzienne Finanse, Flex Poland, Huber+Suhner i Fani Republiki i Grzegorza Ciechowskiego.

WSPÓŁPRACA:

Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja „Piaskowa”, Hotel „Carina”.

MEDIA:

TvTetka, Radio Gdańsk, Radio Tczew, Radio Malbork, TV Malbork, Dziennik Bałtycki,  Panorama Miasta, Wieści z Kociewia, Portal Pomorza , portal TCZ.PL, Panorama Miasta, Wrota Tczewa, Kurier Tczewski, Gazeta Tczewska, tczewska.pl, tczew.naszemiasto.pl, portal zawszepomorze.pl

(organizatorzy)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWrzesień pod znakiem programowania i bezpieczeństwa w sieci, dzięki warsztatom dla dzieci i młodzieży „Koduj z Gigantami: Cyberbezpieczeństwo
Następny artykułBiblioteka plenerowa zaprasza w środę 24 sierpnia