Pojawiło się nowe miejsce na kulturalnej mapie Tczewa. To Atelier Quantum tczewianina, znanego na całym świecie surrealisty Jarosława Kukowskiego. Mieści się w stuletniej kamienicy przy ul. Podgórnej 13, która przeszła kapitalny remont sfinansowany z prywatnych środków.

Jest to miejsce, gdzie maluję obrazy, powstają rzeźby i instalacje artystyczne. Przychodzą też studenci szlifujący swój warsztat. Mam zaszczyt współpracować z wybitnymi twórcami sztuki różnych dziedzin i cieszę się, że mogę zainteresować ich naszym pięknym miastem, pełnym możliwości i stale się rozwijającym. Udało się pozyskać na wernisaż najnowsze prace Ewy Minge, która mimo nawału pracy i obowiązków przyjechała, by opowiedzieć o swoim malarstwie. Już wcześniej jako juror tczewskiego konkursu plastycznego, wraz z czołowym twórcą realizmu magicznego Marcinem Kołpanowiczem, oceniali prace dzieci i młodzieży – komentuje twórca i właściciel atelier Jarosław Kukowski.

Atelier zostało otwarte 9 czerwca. Uroczystość uświetnili swoją obecnością malarze: wspomniana Eva Minge, Daniel Pawłowski i Krzysztof Wiśniewski, a także przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorowie instytucji kultury, marszandzi, kolekcjonerzy, słowem wszyscy ci, którym bliska jest sztuka. Głos zabrała Alicja Gajewska – dyrektor Fabryki Sztuk, która wyraziła swoje uznanie wobec artystycznych działań Kukowskiego. Podkreśliła, że ważne jest, iż atelier powstało właśnie w Tczewie. Dzień później w pracowni gościł prezydent Mirosław Pobłocki. Artystyczne miejsce odwiedziła również delegacja z Dębna – miasta partnerskiego Tczewa.

W atelier zostało wyodrębnione miejsce do pracy twórczej, a także część ekspozycyjna. Cała inwestycja i wydarzenie inaugurujące zostały zrealizowane z prywatnych środków.

Zgodnie z założeniem programowym, prezentacje prac współczesnych malarzy w Atelier Quantum stanowić będą preludium do wystaw w Fabryce Sztuk – instytucji, z którą Kukowski współpracuje pro publico bono od wielu lat, m.in. jako juror konkursów plastycznych. W październiku tego roku w Fabryce Sztuk zostanie zorganizowana również wystawa retrospektywna z okazji 30-lecia pracy twórczej.

Jarosław Kukowski jest związany z Tczewem od dzieciństwa. Szczególnie jest mu bliskie Stare Miasto. Atelier Quantum bez wątpienia wzbogaciło tę dzielnicę Tczewa. 

Fabryka Sztuk

Fot. Archiwum prywatne J. KukowskiegoREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykuł16 tczewskich par świętowało jubileusz pożycia małżeńskiego
Następny artykułTczew na 5 z Flex Poland – 24 czerwca