Członkowie i sympatycy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie oddali hołd i pamięć członkom TOW „Gryfa Pomorskiego”.

Uczestnikami spotkania byli: Adam Urban – wiceprezydent Tczewa, Mirosław Augustyn – Starosta Powiatu Tczewskiego,Andrzej Demski – Radny Powiatu Tczewskiego, dr Krzysztof Korda dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, dr Michał Kargul wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, ks. Wojciech Gliniecki – Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie.

W tym roku przypada 80. rocznica powstania tej pomorskiej organizacji konspiracyjnej. Powstała 7 lipca 1941 roku w Czarnej Dąbrowie niedaleko Bytowa z przekształcenia „Gryfa Kaszubskiego”.  Funkcjonowała na terenie Kaszub, Borów, Kociewia, w tym również na terenie Tczewa. Partyzanci „Gryfa Pomorskiego” – kolejarze na terenie Zajączkowa Tczewskiego wsypywali piasek w koła pociągów niemieckich kierowanych z zaopatrzeniem na front, uniemożliwiając im jazdę. Mylnie podłączali wagony do innych składów pociągów, aby z opóźnieniem trafiały w miejsce docelowe. Wysadzali pociągi z żywnością dla wojska niemieckiego. Prowiant przekazywali partyzantom w oddziałach leśnych. Podpalili magazyn sprzętu wojskowego na stacji Zajączkowo Tczewskie. Wysyłali paczki żywnościowe do więźniów w obozach koncentracyjnych: Stutthof i Dachau. Kontaktowali się z przebywającymi w Tczewie jeńcami angielskimi. Partyzanci z „Gryfa Pomorskiego” zajmowali się również zbieraniem wiadomości wywiadowczych. Zwłaszcza w Tczewie, ważnym punkcie komunikacji kolejowej.

Członkowie „Gryfa Pomorskiego” pochodzili m.in. z Tczewa, okolic, Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich. Synowie i córki tej ziemi w trudnych czasach okupacji niemieckiej bronili siebie, swoich rodzin i sąsiadów. Należy czcić i utrwalać pamięć o tych bohaterskich ludziach i ich czynach. Szczególnym uczestnikiem spotkania była Maria Kania córka Józefa Weltrowskiego jednego z żołnierzy Gryfa. Lech Zdrojewski przedstawił uczestnikom publikację pt. „Głos Serca Polskiego”, która jest zbiorem wspomnień o losach partyzantów Pomorza i działalności podziemnej drukarni.

T. Jagielski

Fot. J. Cherek



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułMalarstwo Pawła Galińskiego w Fabryce Sztuk
Następny artykułŚwiadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny, Dobry Start 300+