W kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15 znajduje się Galeria Henryka Kudzio wypełniona kopiami wielkich mistrzów malarstwa. Co miesiąc odbywać się będą spotkania, podczas których przewodnik omówi tylko jeden obraz. Cykl „Sam na sam z…” rozpoczyna się 29 czerwca o godz. 17.00 „Wieżą Babel” P. Bruegla. Wstęp bezpłatny.

Pieter Bruegel (1525?-1569) jest wybitnym przedstawicielem malarstwa flamandzkiego. Był ceniony za życia i po śmierci. Jego obrazy kolekcjonowali Habsburgowie, a  także tak wielcy malarze, jak: Rubens i Rembrandt. Zapoczątkował malowanie życia prostych ludzi, przez co zyskał przydomek „Chłopski”. Na 1557 rok przypada pierwszy datowany obraz autorstwa Bruegla, zatytułowany „Pejzaż z przypowieścią o siewcy”. Nie wszystkie jego obrazy były sygnowane, inne przemalowywano. Co najmniej 10 dzieł zostało zaginionych. Dał początek dynastii malarskiej. Malarzami byli jego synowie, wnuk oraz prawnukowie.

„Wieża Babel” – to jedno z najsłynniejszych dzieł Bruegla. Namalował ją w dwóch wersjach. Ta większa, o wymiarach 114×155 cm, znajduje się w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, zaś „Mała Wieża Babel” przechowywana jest w jednym z największych holenderskich muzeów sztuki. W Galerii Henryka Kudzio można zobaczyć kopię tej pierwszej. To malarska opowieść o ludzkiej pysze i jej ukaraniu przez Boga. Tytułowa wieża wznoszona na twardej skale zajmuje znaczącą część obrazu. Jej wielkość i potęga kontrastuje m.in. z budowniczymi, którzy są przedstawieni w mikroskali. 

Fabryka SztukREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułNa rowerze od mostu do mostu
Następny artykułOferta biblioteczna na lato 2023