Serdecznie zapraszamy na koncert dwóch chórów męskich – Chóru Męskiego Echo oraz Chóru Odins Ravner z Norwegii – 2 września o godz. 17:00 w sali widowiskowej CKiS.  Zapewniamy, że ich wspólny występ to gwarancja udanego wieczoru. Wstęp wolny!

ODINS RAVNER (OSLO, NORWEGIA)

Dyrygent: Bjørn Hegstad

Odins Ravner jest chórem męskim z Oslo.  Nazwa zespołu wywodzi się z mitologii nordyckiej i oznacza magiczne Kruki Odyna. Za swój cel chór stawia promocję śpiewania w chórze męski prezentując szeroki repertuar muzyki rozrywkowej i ludowej.

Chór został założony w 1993 roku z inicjatywy śpiewaków chóru Bryn. Przez trzydzieści lat działalności zespół miał wielu dyrygentów, lecz należy wspomnieć przede wszystkim o najdłużej prowadzącym (ponad 14 lat), a mianowicie o Sven Arne Lindemark.

Sven Arne Lindemark przez 30 lat był profesorem na Norweskiej Akademii Muzycznej. Dzięki jego twórczości kompozytorskiej chór ma w swoim repertuarze wiele opracowań napisanych specjalnie na ten zespół.

Chór daje koncerty i bierze w licznych wydarzeniach kulturalnych w Oslo i okolicach.  

Wielokrotnie koncertował zagranicą m.in. w Macedonii, Wielkiej Brytanii, Estonii czy Irlandii.

Na koncercie w Tczewie chór zaprezentuje mieszany repertuar głównie muzyki rozrywkowej ludowej.

CHÓR MĘSKI „ECHO”

Dyrygent: Leszek Gołąb

Chór Męski „ECHO” powstał w 1923 roku w  środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania. 

W roku 1927 Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze. Wybuch II wojny przerwał działalność Chóru, by po wojnie ponownie pojawić się na estradach regionu tczewskiego uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne. 

Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów, po kolei od powstania Chóru: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej –Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku Leszka Gołąb, Chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne.

Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni ponad 90-ciu  lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić  III miejscem i „Brązową Lirą” zdobytą w V Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.). 

W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów religijnych i świeckich w tym pieśni staropolskie. Chór dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd. 

Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju i tak m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech. 

Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2006 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim). 

W roku 1998 oraz 2008 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich.

Chór Męski „ECHO” od 1991 roku pracuje w strukturach Tczewskiego Centrum Kultury, obecnie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność Chóru.

CKiSREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKoncert w parku za CKiS – Harcerska Orkiestra Dęta – 10 września
Następny artykułJak najlepiej zapoznać dziecko ze sztuczną inteligencją? Dzięki bezpłatnym warsztatom – Koduj z Gigantami