27 stycznia o godz. 20:00 odbędzie się koncert Jaguar i Taroth w Klubie Muzycznym CKiS. Bilety w cenie 20 zł.

Jaguar

Zespół powstał w Gdańsku w 1984 roku. Zespół zadebiutował w tym samym roku na festiwalu w Jarocinie, obok takich formacji jak KAT, Moskwa czy Siekiera.

Udział w tym wydarzeniu zakończył się ogromnym sukcesem grupy, która została zakwalifikowana do “Złotej ósemki festiwalu”.

Rok 1985 to kolejne udane występy w całej Polsce, m.in. ponownie na festiwalu w Jarocinie. Warto odnotować, że w kwietniu 1986 r. Jaguar wystąpił podczas pierwszej Metalmanii w katowickim Spodku, razem z tak znanymi metalowymi zespołami jak choćby: KAT, Turbo, Vader, Dragon. Do sukcesów Jaguara należy też zaliczyć wspólne koncerty z TSA, Lady Pank i Dżem. W 1987 roku zespół na wiele lat zawiesił swoją działalność.

W 2022 roku Jaguar sensacyjnie powrócił do regularnego grania koncertów po 35 latach przerwy, i to w niemal oryginalnym składzie z lat 80-tych. Na rok 2023 formacja zaplanowała wydanie dwóch płyt – studyjnej i koncertowej oraz kolejne liczne występy na żywo.

Aktualny skład zespołu:

  • Dariusz Grzechnik – perkusja
  • Jerzy Rębisz – gitara
  • Robert Miszkin – gitara
  • Grzegorz Martyński – bas
  • Mariusz Juriewicz – wokal

https://www.facebook.com/Jaguar.official.profile

TAROTH

Gatunek – Classic Heavy Metal (od 2016 roku Female Vocal)

Rok powstania – 1984 Nowe nad Wisłą

Pierwszy skład: Marek Baczyński – śpiew

                        Mariusz Redliński – gitara

                        Arkadiusz Dzikowski – gitara

                        Tomasz Kraiński – bas

                        Wiesław Piórek – perkusja

Obecny skład: Marta Adamiec – śpiew

                        Tomasz Kraiński – gitara

                        Arkadiusz Dzikowski – gitara

                        Michał Pławski – bas

                        Wojciech Rusek – perkusja

Od momentu powstania zespół tworzył własny repertuar pozostając pod wpływem takich zespołów jak Black Sabbath, Iron Maiden czy Whitesnake. Działając przy klubie „Sambor” w Nowem nad Wisłą w latach 1984-86 Taroth zagrał kilkanaście „otwartych prób”, które przerodziły się w minikoncerty i jam sessions. Dzięki temu repertuar zespołu znany był powszechnie fanom zanim został zarejestrowany. W maju 1986 roku Taroth zagrał koncert, który został zarejestrowany na kasecie „Taroth live”. W tym samym roku Taroth wystąpił dwukrotnie w Bydgoszczy, ale już w zmienionym składzie. Na gitarze Mariusza Redlińskiego zastąpił Krzysztof Tonklewicz (obecnie Vermouth). Na początku 1988 roku zespół zawiesił działalność. Jego repertuar wykonywały grupy The Castle i Invader, w składzie których znaleźli się muzycy Taroth.

Jesienią 2015 roku z inicjatywy byłego gitarzysty Mariusza Redlińskiego reaktywowano grupę. Wobec braku możliwości odtworzenia pierwotnego składu, na perkusji grał Grzegorz Kłos (Panzerfaust), śpiewał początkowo Krzysztof Kita (The Castle), którego niebawem zastąpiła Anita Podgórska. W tym składzie, po odtworzeniu repertuaru z lat 80-tych i dokomponowaniu nowych utworów zespół pojawił się ponownie na scenie w maju 2016 roku. Po kilku koncertach i kolejnych zmianach składu (Mariusza Redlińskiego zastąpił Radosław Jabłoński z Panzerfaust, a Anitę Podgórską – Pamela Kowalska) Taroth w 2018 roku zarejestrował pierwszą płytę pod tytułem „Krucjata”. Znalazły się na niej utwory z lat 80-tych, oraz kompozycje z lat późniejszych. Po wydaniu płyty muzycy zespołu Panzerfaust opuścili grupę, zaś Taroth rozpoczął serię koncertów promujących album w składzie: Pamela Kowalska – śpiew, Tomasz Kraiński – gitara, Arkadiusz Dzikowski – gitara, Michał Pławski – bas, Wojciech Rusek – perkusja.

Do stycznia 2020 roku zespół zagrał blisko 50 koncertów w różnych częściach kraju. Między innymi w towarzystwie takich formacji jak CETI, GOMOR, Bright Ophidia czy Drunk Riders. Także w roku 2020 zespół rozpoczął pracę nad drugą płytą. Czas pandemii koronawirusa znacznie przedłużył pracę w studio. Choroba kilku członków zespołu kilkukrotnie przerywała sesję nagraniową, jednak w czerwcu 2021 roku rejestracja materiału została zakończona. W październiku 2021 roku płyta „Demony przeszłości” trafiła w ręce fanów. Wydawcą płyty jest Fundacja „Pi jaR z sercem”. Patronat medialny sprawują Metal Music Attack, RocKamila, Radio BonTon oraz Aimix Studio. W październiku 2021 Taroth – po przerwie spowodowanej pandemią – wznowił działalność koncertową. W lutym 2022 roku Pamelę Kowalską zastąpiła Marta Adamiec. Z nową wokalistką zespół nadal regularnie koncertuje, biorąc udział m.in. w Heavy Sounds Festival w Zieleninie u boku takich zespołów jak Bad Taste, DOFX, Drunk Riders, czy Lost. Obecnie zespół tworzy nowy materiał na 3 płytę.REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKonkurs plastyczny „Ferie koci koci Kociewiaka”
Następny artykułBudżet Obywatelski 2024 – od dzisiaj czekamy na projekty