30 lipca o godz. 18:00 odbędzie się festiwal muzyczny Undergramy, czyli konkurs dla zespołów oraz koncert Spiętego/ Black Mental i Yantra w Parku za Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Bilety: 35 zł, 28 zł ulgowy/z Kartą Mieszkańca Tczewa.

Kto zagra w eliminacjach konkursowych Festiwalu Muzycznego Undergramy?


Jury w składzie: Barbara Jackiewicz (Radio Tczew), Romek Puchowski (muzyk, songwriter) oraz Maciej Karbowski (Tides From Nebula) po przesłuchaniu 39 zespołów do finału zakwalifikowało następujące grupy: Kolumbia, kovalak, oddwill, Wasabi.

Lista rezerwowych: IMAGO., Kieras, Prototyp, Ruina Bar Band.

Wszystkim zespołom serdecznie gratulujemy i czekamy na Was w Tczewie!

Przypominamy, że dla zespołów przewidziane są nagrody pieniężne, których łączna pula wyniesie 8.000 zł brutto (szczegóły w Regulaminie) do podziału według oceny Jury.

Kolumbia

Kolumbia to blend brytyjskiej alternatywy, synthpopu rodem z lat 80’ oraz pełnych słońca

tekstów po polsku. Podążamy swoimi własnymi ścieżkami, a śpiewamy o małych, dobrze

każdemu znanych troskach.

Kolumbia to: Tomek Sierpiński – wokal, gitara, Kuba Sędek – perkusja, Jarek Pyczot – gitara, Michał Zdunek – bas.

Muzyka Kolumbii to efekt poszukiwań inspiracji z pogranicza alternatywy, indie oraz nowofalowej elektroniki. Zespół czerpie inspiracje z takich wykonawców jak Coldplay, Kings of Leon, Sam Fender, Kodaline czy wczesnego Myslovitz. Energetyczne gitary, warstwa elektroniczna nawiązująca do stylistyki retro i obrazowe teksty otulone w proste, lecz chwytliwe melodie. Kolumbia z powodzeniem odnajdzie się na zarówno w cyfrowych bibliotekach słuchaczy, jak i na scenach najlepszych letnich festiwali. Singiel “Piksele” został doceniony przed kuratorów największej polskiej playlisty na Spotify “Alternatywna Polska”, na której utrzymywał się przez ponad 6 tygodni.

kovalak

Poznański zespół grający szeroko pojętą alternatywę z pogranicza arto popu u rocka. Przestrzenne kompozycje muzyczne  okraszone są ciepłą barwą Pauliny Kowalak. Zespół powstał w 2022 roku.

Skład zespołu: Paulina Kowalak – wokal, Piotr Czuchta – klawisze, akordeon, Slavko Pawłowski – gitara basowa, syntezator basowy, Paweł Lewandowski – gitara elektryczna, Łukasz Simiński – perkusja.

oddwill

oddwill to pięciu chłopa, którzy na instrumentach i nie tylko. Artur, Mikołaj, Kuba, Janek i Artur. Uformowaliśmy zespół tworząc klamrę kompozycyjną z naszych imion, a to wszystko miało miej-sce w roku 2021 w mieście Łódź. Mogło zacząć się niewinnie, jak to zazwyczaj, tylko po co? Szyb-ko okazało się bowiem, że oddwill to nie pluszowy miś ani kwiaty. oddwill to diabeł rogaty, który wypluwa z siebie dźwięki z pogranicza metalu, rocka i inne takie takie.

oddwill to również nazwa zespołu wymyślona przez którąś z naszych głów. Czy warto ją analizo-wać? Raczej nie, ale warto ją zapamiętać.

Skład zespołu:   Artur Widawski – wokal, Mikołaj Walendziak – gitara, Jakub Szubka – bas, Janek Walendziak – perkusja, Artur Lesiak – gitara

Wasabi

Zespół powstał w 2013 roku. Przez lata koncertował w kraju i za granicą, jedocześnie pisząc i nagrywając piosenki. W 2018 roku światło dzienne ujrzała epka grupy, a rok później singiel „Mikrourazy”. Obecnie Wasabi pracuje nad płytą.

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie już po raz jedenasty organizuje Festiwal Muzyczny UnderGramy! (w roku 2020 odbyła się edycja online – UnderGramy 9.5)

Festiwal odbędzie się 30 lipca 2022 r. w Parku za CKiS, położonym przy
ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie. Startujemy o godz. 18:00.

UNDERGRAMY to konkurs przeznaczony dla zespołów amatorskich, nieposiadających kontraktu płytowego.

Głównym celem Festiwalu jest promocja ciekawych, nieznanych grup z nurtu szeroko pojętej alternatywy (rock, blues, reggae, metal itp.). Zespoły muzyczne mają ponadto szanse zaprezentować się przed profesjonalnym Jury i zaproszoną przez nas gwiazdą.

UNDERGRAMY ma ukazać, iż w Polsce powstaje wiele ciekawych projektów muzycznych, które z różnych względów nie wypływają do tzw. mainstreamu. Z roku na rok Festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W poprzednich latach otrzymaliśmy zgłoszenia od ponad 500 zespołów amatorskich z 45 polskich miast oraz z zagranicy!

W celu urozmaicenia i podniesienia rangi UNDERGRAMY, corocznie zapraszamy wybitnych twórców polskiej sceny artystycznej. W tym roku, oprócz zespołów konkursowych, na scenie UnderGramy wystąpią zespoły YATRA (zwycięzcy UnderGramy 2021) oraz SPIĘTY.

Szczegóły konkursu dostępne na stronie www.ckis.tczew.pl.

SPIĘTY – BLACK MENTAL

Hubert „Spięty” Dobaczewski, wokalista, gitarzysta i lider Lao Che, tym razem prezentuje swoją solową odsłonę. Kwintesencją najnowszej płyty artysty, o enigmatycznym tytule „Black Mental“, jest mroczny układ manipulacji jednostką i społecznością, ucieczką od wolności w nieświadome, ale dobrowolne realizowanie celów manipulatora. Album dotyka tematu systemu starego jak świat, który chcąc nie chcąc wciąż wpycha nam się przez okno. Zdumiewa i oburza w rodzimym i globalnym wydaniu.

Zespół występuje w składzie:
Spięty – wokal, gitara
Bartek Kapsa  – perkusja, sampler
Mikołaj Zieliński – bas, klawisze
Patryk Kraśniewski – klawisze

YANTRA

Dziadek cenił Stinga, posiadał wybór jego singli. Ale, jak mu się zdawało, w roku 2012 widział śpiewaka “spitego gorzej świni”, wchodzącego do klubokawiarni na rogu Wschodnia-Włókiennicza; spotkanie to ugruntowało dziadka w pogardzie dla śpiewaków profesjonalistów, magów, którzy domagają się złotego ludwika, za co przyrzekają pokazać cuda, a na koniec za sto su pokazują własny tyłek. My – tacy nie jesteśmy.

Gramy od 2019r., w obecnym składzie od roku pańskiego 2021r. Nagraliśmy dwa mini-albumy, z czego pierwszy – “On becoming a human” – miał już swoją premierę, a drugi – “Accidentalia” – jest właśnie w trakcie publikacji w postaci regularnych premier zaplanowanych do końca bieżącego roku. Poniżej kilka słów o nas napisanych przez innych.

“Yantra lubi głęboko grzebać w emocjach, wyciągając je poprzez zawodowe podejście do materializowania soczystych brzmień gitarowych, wykraczających poza określony styl.”

“Album “On becoming a human” wydaje się przejściem przez różne stany człowieczeństwa. Podkreślają to niebanalne muzyczne pomysły, będące tak naprawdę źródłem wszystkiego.”

“Miejscami jakby celowo zaburzono pewną rytmikę, aranżując w ten sposób przestrzeń do kosmicznego odjazdu, podkreślonego niejednoznacznym, trochę wycofanym wokalem Marii Wawreniuk. Jej przekaz pogłębiony został celowo stworzoną manierą, która niesie różne emocje – czasem też ból i smutek.”

“[…] zaskakują starannie rzeźbionymi dźwiękami, które często stają się też niezwykle klimatyczne.” via PolskaPłyta / Polska Muzyka

“Shoegaze’owe gitary, post-rockowa przestrzeń, psychodeliczne pejzaże, niesamowity klimat i angażujący, oryginalny wokal to czynniki, które nie pozwalają się od tej płyty oderwać. Yantra kreuje niespokojną atmosferę i robi to bezbłędnie, dzięki czemu intryguje i nie pozwala o sobie zapomnieć.” via Między Uchem a Mózgiem.REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułXXV Grand Prix Tczewa w Siatkówce Plażowej
Następny artykułWarsztaty artystyczne dla dzieci