10 września zakończyło się głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego Tczewa. Prezydent Mirosław Pobłocki, zdecydował, że wszystkie projekty, niezależnie od liczby zebranych głosów, będą zrealizowane w 2022 r.

– Podjąłem decyzję, aby w 2022 r. zrealizować wszystkie 17 projektów, które zostały poddane pod głosowanietłumaczy Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. –  Powodów jest kilka. Pandemia zmniejszyła społeczną aktywność i dużo trudniej było autorom i zwolennikom poszczególnych pomysłów promować swój projekt, tak jak było to w poprzednich latach. Po sześciu dotychczasowych edycjach budżetu obywatelskiego, w tym roku – na skutek zmian w przepisach ogólnopolskich, musieliśmy znacząco zmienić regulamin. Nie można było np. głosować na kilka projektów, ale wybrać tylko jeden, Niektórym mieszkańcom mogło to sprawić trudność, zwłaszcza, że wiele projektów jest bardzo atrakcyjnych. Kolejny argument (to znowu skutek pandemii) – nie realizowaliśmy budżetu obywatelskiego w 2020 r., więc ten obecny będzie pewną rekompensatą za „stracony” rok. Najważniejsze, że projekty są ciekawe i jestem przekonany, że dobrze będą służyły mieszkańcom. Dziękuję wszystkim tczewianom, którzy mimo pandemii zaangażowali się w tę inicjatywę proponując swoje pomysły i biorąc udział w głosowaniu. Warto już zacząć myśleć nad kolejną edycją…

Projekty duże:

  1.  Monitoring wizyjny- poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Monitoring wizyjny newralgicznych punktów w Tczewie. Montaż kamer na słupach oświetleniowych. W skład zestawu wchodziłyby m.in. kamery stacjonarne, lokalny rejestrator, zestaw zasilający ładowanie akumulatora w nocy.
  •  Wymiana chodnika

Remont chodnika wzdłuż budynku mieszkalnego przy ul. Polnej 4.

  • Poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez montaż naświetlaczy na przejściach dla pieszych.

Montaż naświetlaczy na przejściach dla pieszych (ul. Armii Krajowej na wysokości ul. Kasztanowej; ul. Armii Krajowej na wysokości Mon Blanc; al. Kociewska – w środku odcinka ul. Jagiellońska – ul. Żwirki, ul. Grunwaldzka – pomiędzy Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym, a przedszkolem Twoja Niania; przejścia dla pieszych przy ul. Chopina na wysokości ul. Rybackiej oraz ul. Podgórnej; dwa przejścia dla pieszych na ul. Saperskiej w pobliżu SP 11).

  • Bezpieczna droga do szkoły.

Budowa ciągu pieszo-rowerowego (wraz z montażem  ławek, śmietników, oświetlenia), który  łączyłby ul. ks. Sychty  i ul. Fenikowskiego.

  • Stoły do gier i piknikowania –  na Bulwarze Nadwiślańskim oraz na terenie rekreacyjnym z fontanną przy ul. Żwirki.
  • Rozbudowa systemu monitoringu – bezpieczne dzieci i mieszkańcy Tczewa.

Montaż kamer stacjonarnych  monitoringu wraz z rejestratorem na słupach oświetleniowych  (ul. Armii Krajowej- deptak od ul Topolowej;  ul. Traugutta /ul. Armii Krajowej; Rondo Kociewskie; park przy placu zabaw i stawku przy ul. Czerwonego Kapturka/ul. Kubusia Puchatka; Park Miejski – przy fontannie z żabkami; skrzyżowanie ul. Puławskiego z ul. Czyżykowską, deptak przy ul. Jasińskiego i Armii Krajowe)j.

  • Rodzinna Kanonka.

Doposażenie istniejącego placu zabaw oraz street workout o nowe urządzenia zabawowe; budowa ogrodzonego wybiegu dla psów z urządzeniami służącymi do zabawy.

  • Przestrzenny napis 3D „Tczew” z elementami gryfa –  na Bulwarze  Nadwiślańskim. 
  • Wymiana ogrodzenia przy Szkole Podstawowej nr 5 – wzdłuż ul. Obr. Westerplatte i ul. Lecha.
  1.  Miejskie grillowanie – postawienie  wiat nad stołami i ławkami  przy grillu na os. Staszica przy ul. Spółdzielczej.
  1.  Nowe witacze Tczewa – wymiana istniejących witaczy na wjeździe do miasta od strony Gdańska , Czarlina, Bałdowa na nowe. Postawienie nowego witacza na wjeździe do Tczewa od strony dojazdu  z autostrady  A1.
  1.  Zielony zakątek – stworzenie zielonego terenu rekreacyjnego w rejonie al. Solidarności 23.

Projekty małe:

  1.  Monitoring Jedności Narodu

Montaż kamery obrotowej na słupie oświetleniowym przy ul. Jedności Narodu 8.

  • Rozbudowa systemu monitoringu jakości powietrza SMOG.ALARMOWY.PL  o 4 nowe czujniki na terenie miasta Tczewa.

Lokalizacja: Os. Witosa, skrzyżowanie ul. Bałdowskiej z Nowowiejską, rondo przy ul. Rokickiej, skrzyżowanie ul. Gdańskiej z al. Zwycięstwa.

  • Stojaki rowerowe. Montaż 55 szt. stojaków rowerowych w kształcie odwróconej litery „U” .
  • Pieszo-rowerowa ścieżka (Tczew) Od Nowa. Uzupełnienie ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Kanału Młyńskiego o montaż ławek, koszy na śmieci i psie odchody oraz nasadzenia zieleni.
  • W każdym z nas drzemie troszkę dziecka – montaż po jednej huśtawce i hamaku dla na Bulwarze Nadwiślańskim oraz na kanonce.

Szczegóły na https://bo.tczew.pl/budzet-obywatelski/wyniki-glosowania/



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułJarmark Handmade
Następny artykułBędzie łatwiej przejechać ul. Wojska Polskiego