Aleksander Skulteti (Skultet) i Mikołaj Kopernik – dwie wielkie postacie, zaprzyjaźnieni ze sobą humaniści, którzy wywarli wpływ na dotychczasowe postrzeganie świata. To im została poświęcona  78. wystawa historyczna w Fabryce Sztuk.

– Na ekspozycji przybliżamy losy dwóch wybitnych uczonych, niezwykle ciekawych świata, którzy ten świat znacząco zmienili. Kartograf, historyk, kanonik warmiński, rodowity tczewianin Aleksander Sculteti przyjaźnił się i współpracował z wielkim polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem, twórcą heliocentrycznej teorii budowy świata – mówi Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk.

Organizatorzy wystawy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ekspozycji, a było to łącznie ok. 130 osób. Wystawa została objęta patronatem Prezydenta Miasta Tczewa i Polskiej Agencji Kosmicznej. Autorem scenariusza i kierownikiem produkcji jest Józef M. Ziółkowski.

Szczególne wyróżnienia Fabryki Sztuk, jakimi są Denary Tczewskie Sambora II otrzymali: Barbara Motyl-Tecław, Jarosław Pióro, Marcin Krzemiński, Andrzej Mańkowski, Mirosław  Orlikowski i Mirosław Baka.

– To wspaniała wystawa, która sięga gwiazd – powiedział Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. – Zachęcam do jej odwiedzenia nie tylko tych, którzy interesują się astronomia – to ekspozycja dla wszystkich. Przy okazji warto dowiedzieć się, kim był Aleksander Skultet – patron tczewskiej biblioteki.  Ten tczewianin z pochodzenia, uczony i przyjaciel Mikołaja Kopernia m.in. czterokrotnie był więźniem Watykanu. Gratuluje pracownikom Fabryki Sztuk  wspaniałego przedsięwzięcia – wiem, że nie spoczęli na laurach i już myślą o kolejnej wystawie…

Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Sporo miejsca poświęcono astronomii, tak bliskiej Kopernikowi. Przy pomocy projekcji 3D pokazane zostały główne założenia układu geocentrycznego. Z kolei w celu prezentacji układu heliocentrycznego zbudowano makietę z ruchomymi planetami i przygotowano projekcję multimedialną opowiadającą o Wszechświecie.

Wystawa jest doskonałym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Obok tradycyjnych form opisu, takich jak: plansze tematyczne, eksponaty, scenki, zastosowaliśmy nowoczesne środki wyrazu. Narratorem w filmach wyprodukowanych specjalnie na tę okoliczność, jest ceniony aktor Mirosław Baka.

Zwiedzając ekspozycję podążamy na niej śladami tytułowych postaci, pokazując miejsca, w których się wychowywali, kształcili i pracowali. Życiorysy obu uczonych zostały  przedstawione na tle czasów, w których żyli. Dwie epoki: średniowiecze i odrodzenie, dwa systemy świata: geocentryczny i heliocentryczny, dwa państwa: schyłkowy zakon krzyżacki i Rzeczpospolita ostatnich Jagiellonów, dwa wyznania: katolicyzm i protestantyzm.

Mimo niesprzyjającego czasu, ze względu na epidemię koronawirusa, od otwarcia wystawy 18 maja do końca sierpnia zwiedziło ją blisko 1700 osób, w tym prawie 800 turystów. Kolejne osoby brały udział w konkursach i warsztatach związanych tematycznie z przedsięwzięciem.

Wstęp bezpłatny!
poniedziałek – niedziela w godz. 10.00-18.00
przerwy techniczne (dezynfekcja) : godz. 12.00-12.15, 14.00-14.15, 16.00-16.15
ostatnie wejście o 17.15
Tczew, ul. 30 Stycznia 4

M.M.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułMedal “Pro Domo Trsoviensi” – zgłoś kandydata
Następny artykułProjekcje filmów z Gdyńskiej Szkoły Filmowej