Fabryka Sztuk zaprasza na wystawę „Kruche piękno. Porcelana śląska od II poł. XIX w. do 1945 r.” Wernisaż odbędzie się w czwartek 10 marca o godz. 18.30 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie.

Kruche piękno. Wystawa porcelany śląskiej jest pierwszą ekspozycją prywatnych zbiorów dwóch kolekcjonerek: matki i córki. W skład kolekcji wchodzą przede wszystkim zestawy śniadaniowe, ale można także podziwiać: patery, wazony, bomboniery czy pojedyncze zestawy kawowe lub herbaciane oraz zestaw obiadowy. W zbiorze przeważają wyroby z nieistniejącej fabryki z Sorau (ob. Żary), kilkadziesiąt elementów pochodzi z fabryk z Tiefenfurtu (ob. Parowa), KPM i CT (Wałbrzych), Ohme (Szczawienko), Tillowitz (ob. Tułowice), Königszelt (ob. Jaworzyna Śląska). Pojedyncze elementy są z Weisswasser (Biała Woda), Huty Franciszka, Stanowic i Zofiówki. Kolekcja obejmuje porcelanę nie młodszą niż z 1945 r. Wszystkie elementy są sygnowane.

Porcelana śląska była na bardzo wysokim poziomie i spokojnie konkurowała z najlepszymi fabrykami, w tym z Königliche Porzellan Manufaktur Berlin (KPM). Bardzo duża część produkcji była przeznaczona na eksport, w tym do Stanów Zjednoczonych. Podczas II wojny światowej różnie potoczyły się losy fabryk: niektóre jak w Żarach zostały zniszczone pod koniec działań wojennych, inne przetrwały, zostały znacjonalizowane w czasach PRL. Część zakładów niestety zostało zamkniętych po przełomie w latach 90. XX w. Na szczęście kilka zakładów przetrwało, zostały sprywatyzowane, a ich wyroby do dziś cieszą oko.

Wystawie towarzyszą zajęcia edukacyjne dla przedszkoli i szkół podstawowych.

  • wystawa „Kruche piękno…”
  • kurator: Kamila Gillmeister
  • Tczew, ul. 30 Stycznia 4
  • 11.03-31.05.22
  • poniedziałek-piątek 8.00-18.00
  • soboty, niedziele, święta 10.00-16.00 (marzec-kwiecień) 10.00-18.00 (maj)
  • ostatnie wejście: 45 min. przed zwiedzaniem
  • obowiązkowe maseczki

Wstęp bezpłatny.

(FS)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułUwaga! Fala oszustw “na pomoc dla Ukrainy”
Następny artykułW Delcie bluesa – spotkanie muzyczno-podróżnicze