W tym roku Fabryka Sztuk, wzorem innych instytucji, zamiast Europejskiej Nocy Muzeów zorganizowała Weekend Muzeów. 15 i 16 maja tczewianie i turyści skorzystali z licznych atrakcji. Przewodnicy oprowadzali po wystawie „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”, której komisarzem jest Józef Ziółkowski. Indywidualnie można było zwiedzić dwie wystawy sztuki współczesnej: obrazy uderzające siłą swoich barw autorstwa Iwony Szpak-Pawłowskiej, profesor UMK w Toruniu oraz fotografie Wojtka Moskwy, opatrzone autorskim komentarzem.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się gra miejska z udziałem rekonstruktorów reprezentujących różne epoki historyczne. Na ulicach Starego Miasta pojawili się m.in. Krzyżacy, żołnierze z armii samego cesarza Napoleona, damy dworu, bracia kurkowi, a w kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na uczestników gry czekał marynarz. W tym momencie warto zaznaczyć, że kilka tygodni temu w placówce Fabryki Sztuk pojawiła się nowa wystawa opowiadająca o powstaniu Szkoły Morskiej w Tczewie i jej dziesięcioletnim funkcjonowaniu, przed przeniesieniem do Gdyni.

Z kolei dziedziniec przy ul. 30 Stycznia 4 wypełniły plenerowe pracownie rzemieślnicze. Fabryka Sztuk gościła garncarza, szewca, kowala, szklarza, zielarza i plecionkarkę. Można było ulepić garnek czy dzbanek oraz wysłuchać fascynujących opowieści o tajnikach poszczególnych rzemiosł.

Dzieci wzięły udział w warsztatach malowania na szkle oraz pisały gęsim piórem w średniowiecznym skryptorium. Sporo frajdy dostarczyły też pamiątkowe zdjęcia wykonane dzięki nowej fotobudce, która jest już stałym elementem wyposażenia siedziby głównej placówki.

Weekend Muzeów miał również wirtualną odsłonę. Temat przewodni wydarzenia dotyczył 761. urodzin naszego miasta. Tczew ma długą i bogatą historię, którą można poznać poprzez pryzmat artefaktów zgromadzonych w różnych instytucjach. Pokazane one zostały w filmach dostępnych na fanpage’u i kanale YouTube Fabryki Sztuk.

W Archiwum Państwowym w Gdańsku znajduje się najważniejszy dokument w dziejach Tczewa, czyli przywilej z 1260 roku potwierdzający jego lokację. Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna może pochwalić się m.in. siedemnastowiecznymi zbiorami: planem bitwy pod Tczewem, jaka rozegrała się w 1627 roku w okresie wojen polsko-szwedzkich oraz dwoma miedziorytami ukazującymi nadwiślański gród. W Fabryce Sztuk można podziwiać dziewiętnastowieczne pamiątki związane z budową mostu przez Wisłę: tablicę okolicznościową oraz kapsułę czasu. Oczywiście muzealiów i archiwaliów tematycznie związanych z naszym miastem jest znacznie więcej, co należy podkreślić.

Na zakończenie warto wspomnieć, że atrakcją wydarzenia był transmitowany na żywo koncert online zespołu Cuarteto Re!Tango, który tworzą klasycznie wykształceni muzycy: Paweł A. Nowak – bandoneon, Łukasz Perucki – skrzypce, Paweł Zawada – fortepian i Sebastian Wyszyński – kontrabas.

(FS)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułGrand Prix Tczewa w Tenisie ziemnym
Następny artykuł14. Festiwal Grand OFF – projekcja nagrodzonych filmów