Szkoła Podstawowa nr 8, Fundacja Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa, Powiatowe Centrum Sportu oraz AP Tczew we współpracy z Zespołem Placówek Specjalnych, Szkołą Podstawową nr 2, Szkołą Podstawową nr 4, Szkołą Podstawową nr 10 oraz II Liceum Ogólnokształcącym organizuje V edycję akcji „Tczew na Niebiesko dla Autyzmu”, która będzie trwało przez cały kwiecień, a rozpocznie się 31 marca.

W ramach wydarzenia odbędą się:

 • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, którego głównym organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi. Konkurs ma na celu propagowanie wiedzy na temat spektrum autyzmu oraz kształtowanie potrzeby akceptacji, tolerancji i wrażliwości na potrzeby innych.  Został ogłoszony w marcu, a rozstrzygnięcie nastąpi 17.04.2023 podczas Zumby-FitDance na niebiesko w SP8.
 • Działania edukacyjne w tczewskich szkołach, które będą się odbywać na przełomie marca i kwietnia. Szkoły otrzymały scenariusze zajęć, które będą do wykorzystania podczas zajęć wychowawczych. Dodatkowo zachęcamy do wykonania w klasach niebieskich aktywności ukazujących solidarność z osobami w spektrum autyzmu.
 • Przemarsz uczniów Zespołu Placówek Specjalnych oraz Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, który odbędzie się 31.03.2023. Dzieci oraz młodzież spotkają się na Kanonce o 10.30 i przejdą przez miasto z balonami i ulotkami, aby zachęcić mieszkańców do wzięci udziału w naszej akcji.
 • Parkrun na niebiesko, który odbędzie się w sobotę 01.04.2023 r. Zachęcamy mieszkańców naszego miasta, aby wzięli udział w biegu przebrani w niebieskie stroje. Przed biegiem należy się bezpłatnie zarejestrować na stronie www.parkrun.pl. Dodatkowo po biegu będzie można skorzystać z dodatkowych atrakcji. Stoisko animacyjne przygotowują Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Szkoła Podstawowa nr 4. II Liceum Ogólnokształcące zaprasza na herbatę i poczęstunek. Będzie również niebieska fotobudka przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 8 oraz zajęcia sportowe zorganizowane przez AP Tczew.
 • będzie miał miejsce również 01.04.2023r. Od godziny 11.00 do 12.00 zapraszamy na konsultacje dotyczące różnych spraw związanych ze spektrum autyzmu. Od 12.00 do 15.00 odbędą się warsztaty „PoWOLNE spotkania” zorganizowane przez panią psychoterapeutkę i fototerapeutkę Katarzynę Gapską, na które zapraszamy rodziców, opiekunów i terapeutów osób w spektrum autyzmu. Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.gle/1C9jBrYUSrtajuT97. Ilość miejsc jest ograniczona.
 • Akcja na Facebooku i Instagramie „Tczew na Niebiesko dla Autyzmu”, która polega na zrobieniu sobie w domu zdjęcia w niebieskim stroju, z niebieskimi rekwizytami lub zdjęcia domowych dekoracji przygotowanych z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz umieszczenia ich na profilach społecznościowych z #tczewnaniebiesko, a także umieszczenia ich na stronie wydarzenia „Tczew na Niebiesko dla Autyzmu” na Facebooku w niedzielę 02.04.2023r.
 • , które zaplanowane są na 4, 18 oraz 25 kwietnia od godz. 13.30 do 14.30. Nauczyciel wspomagający i pedagog szkolny p. Ilona Ćwiklińska zaprasza na spotkanie osoby w spektrum autyzmu, które chcą poznać szczegóły dotyczące rekrutacji oraz nauki w szkole ponadpodstawowej. Obowiązują zapisy przez nr tel. 58 531 69 60.
 • Niebieski trening AP Sprawni, który odbędzie się 5.04.2023 r. w godzinach 16.30-17.30 na Orliku prze II LO. Będą to otwarte zajęcia piłkarskie, na których ćwiczą dzieci z niepełnosprawnościami, a także osoby w spektrum autyzmu.
 • Warsztaty w Fundacji Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa, które będą miały miejsce 15.04.2023r. Od godziny 10.00 do 13.00 pracownicy i wolontariusze fundacji zapraszają na warsztaty „Poznaj swój taletnt”. Są one zaplanowane dla rodziców, opiekunów i terapeutów osób w spektrum autyzmu, którzy chcą spróbować się w nowych aktywnościach i być może znaleźć zainteresowanie dla siebie. Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.gle/Q4CE8h2v18Y3givZ9. Ilość miejsc jest ograniczona.
 • Zumba – FitDance na niebiesko w Szkole Podstawowej nr 8 w Tczewie, która odbędzie się 17.04.2023 r. w godz. 15.00-17.00 na hali sportowej. Na zajęcia zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą się trochę poruszać i przy tym okazać solidarność z osobami w spektrum autyzmu. Oprócz tańca przygotowane będą również inne atrakcje.
 • Konsultacje w Zespole Placówek Specjalnych, które odbędą się 20.04.2023 r. w godz. 15.00-17.00. Pedagog specjalny zajmujący się spektrum autyzmu p. Beata Niesiołowska zaprasza na spotkanie osoby, które chciałby się zaczerpnąć informacji na temat terapii oraz edukacji w szkole specjalnej.
 • Karaoke w Restauracji Vela, które odbędzie się 29.04.2023 r. od godz. 19.00. Będzie to spotkanie dla rodziców, opiekunów i terapeutów osób z spektrum autyzmu, podczas którego będzie można miło spędzić czas i podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wspólnie pośpiewać.

Wszystkie informacje na bieżąco będą zamieszczane na stronie wydarzenia na Facebooku  „Tczew na niebiesko dla autyzmu”.

Zachęcamy do śledzenia strony oraz aktywnego udziału.

Koordynator wydarzenia

Agnieszka Synowiec

Organizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 8 w Tczewie, Fundacja Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa, Powiatowe Centrum Sportu, AP Tczew

Współorganizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 4, Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 10, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Placówek Specjalnych

Patronat Honorowy:

 • Prezydent Miasta Tczewa Pan Mirosław Pobłocki
 • Starosta Tczewski Pan Mirosław Augustyn

Patronat Medialny:

 • Radio Tczew,  
 • Telewizja Tetka,
 • Kurier Tczewski,
 • Tcz.pl


REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułNowe publikacje na stronie Skarbnicy – Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej
Następny artykułPromocja kolejnego „Albumu Tczewskiego” – 28 marca w Fabryce Sztuk