W Roku Mikołaja Kopernika Fabryka Sztuk szczególnie poleca interdyscyplinarną wystawę o tym wybitnym humaniście i jego przyjacielu i współpracowniku Aleksandrze Skultecie, urodzonym w Tczewie. Podążając śladami tytułowych bohaterów, poznamy ich życiorysy i dokonania oraz realia, w których przyszło im egzystować. Pierwsza część wystawy – to gratka dla miłośników historii; będziemy świadkami bitwy pod Lubiszewem, wielkiego pożaru Tczewa, początków reformacji; zobaczymy też, jak wyglądało życie codzienne w szesnastowiecznym Tczewie. W drugiej części wystawy przypatrzymy się życiu kanoników warmińskich, którymi byli zarówno Kopernik, jak i Skultet, a także poznamy dokonania obu uczonych. Atrakcje wystawy: projekcja 3D o zdezaktualizowanej dziś geocentrycznej teorii budowy Wszechświata, makieta z ruchomymi planetami, filmy z udziałem cenionego aktora Mirosława Baki.

Wystawa czynna do 10.09.2023 r.

Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4

Komisarz: Józef M. Ziółkowski

Patronat: Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki, Polska Agencja Kosmiczna

Wydarzenie towarzyszące: Urodziny Mikołaja Kopernika – 19.02

– godz. 12.00 i 14.00; adresat: dzieci; w programie: gra muzealna z nagrodami „W poszukiwaniu zaginionej róży”, kosmiczne warsztaty plastyczne, fotobudka, piernikowe słodkości; obowiązują zapisy; udział bezpłatny;

– godz. 16.00, adresat: dorośli, w programie: oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”, słodki poczęstunek; obowiązują zapisy; udział bezpłatny.

lhttp://www.fabrykasztuk.tczew.pl



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułInscenizacja bitwy o Tczew z 1807 roku – już w sobotę
Następny artykułFinał miejskich Igrzysk Dzieci w Futsalu dziewcząt i chłopców już za nami!