17 września, w 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, pod pomnikiem ofiar stalinizmu złożono kwiaty i zapalono znicze.

17 września 1939 r. o świcie, łamiąc polsko – sowiecki pakt o nieagresji, bez wypowiedzenia wojny, Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski. Atak na Polskę był realizacją tajnych ustaleń zawartych w pakcie Ribbentrop- Mołotow. Rosjanie zaatakowali niespodziewanie. Zaskoczeni Polacy nie byli w stanie stawić czoła przeważającym siłom radzieckim. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako „wyprawę wyzwoleńczą” w obronie „ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”. W wyniku tych działań do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Armia Czerwona dopuściła się licznych zabójstw i mordów, zarówno na jeńcach wojennych, jak i na ludności cywilnej.

W tym roku, z uwagi na zagrożenie epidemiczne, nie odbyły się tradycyjne miejskie uroczystości rocznicowe. W imieniu mieszkańców naszego miasta i powiatu tczewskiego kwiaty złożyli wiceprezydent Tczewa Adam Urban oraz starosta tczewski Mirosław Augustyn, a także przedstawiciele kombatantów i nauczycieli.

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułNowości wydawnicze trafią do biblioteki
Następny artykułKonrad zaśpiewa w Szansie na Sukces