1 września w Tczewie uczciliśmy 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej i pamięć o pierwszych obrońcach polskich granic.

Przy obelisku, na Skwerze Weteranów II Wojny Światowej spotkali się przedstawiciele władz państwowych, kolejarze, celnicy, samorządowcy miasta i powiatu, parlamentarzyści, duchowieństwo. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, uroczystości były dużo skromniejsze, z mniejszą liczbą zaproszonych gości,. Z tego samego powodu nie odbył się też Piknik  Historyczno-Militarny na Bulwarze Nadwiślańskim.

Uroczystości uświetnił  udział  Kompanii Honorowej 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka oraz tczewskiej Harcerskiej Orkiestry Dętej.

Kazimierz Ickiewicz, historyk i radny Rady Miejskiej, przypomniał wydarzenia historyczne z 1 września 1939 r.  Hitlerowcy zaatakowali Tczew już o godz. 4.34, a więc 11 minut przed oficjalnym rozpoczęciem II wojny światowej. Tczewa broniło ponad tysiąc polskich żołnierzy, których głównym zadaniem było zabezpieczenie mostów – kolejowego oraz drogowego – i niedopuszczenie do tego, by dostały się one w ręce nieprzyjaciela. Jeśli obrona okazałaby się niemożliwa, walczący otrzymać mieli rozkaz zniszczenia obu połączeń, by udaremnić Niemcom przeprawę przez Wisłę. O godzinie 4.34 rozpoczęło się natarcie z powietrza. Samoloty bojowe nadleciały w okolice grodu Sambora i zbombardowały strategiczne dla miasta cele: okolice mostu, koszary i elektrownię. W tym samym momencie miał się rozpocząć atak od strony Lisewa. Na skutek ataków niemieckich, Polacy zostali po ponad godzinnej obronie, wymianie ognia, zmuszeni do wysadzenia mostów łączących brzegi Wisły. Pierwsza faza wysadzania rozpoczęła się o godzinie 6.10, kolejna o 6.40. Polscy żołnierze wykonali powierzone zadanie, mosty nie dostały się w ręce wroga. Saperzy polscy wykonali rozkaz i uniemożliwili Niemcom opanowanie mostów i tym samym szybkie przegrupowanie wojsk z terenu Wolnego Miasta Gdańska oraz Prus Wschodnich do Polski.

Udział w uroczystościach wzięli m.in.:  Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, poseł Kazimierz Smoliński, reprezentujący prezesa Rady Ministrów, Tomasz Słaboszowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Odczytane zostały listy skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej –  Magdaleny Rzeczkowskiej  Głos zabrał także prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki:

– Od czasu wojny byliśmy świadkami i uczestnikami wielu wydarzeń, które miały znaczący wpływ na nasz kraj i na całą Europę.  Do patriotycznego kalendarza  dołączyliśmy nowe, ważne daty, jak choćby zwycięstwo Solidarności i pokonanie  systemu komunistycznego, utworzenie samorządów lokalnych, wejście do struktur Unii Europejskiej. Wszystkie one kształtowały nasz naród i suwerenną  ojczyznę na zawsze wpisując się na karty historii. Świętując nowe  rocznice warto jednak cofnąć się do coraz bardziej odległej historii. Nasze pokolenie, które ma szczęście żyć w niepodległym kraju,  jest winne  pamięć i szacunek  bohaterom  września 1939 roku i wszystkim tym, którzy z bonią i bez broni walczyli z okupantem. Pamiętajmy o tych, bez  których być może dzisiaj nie byłoby wolnej Polski – powiedział Mirosław Pobłocki.

Na zakończenie uroczystości, delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem poświęconym Bohaterskim żołnierzom 2. Batalionu Strzelców, obrońcom mostu na Wiśle, polskim celnikom i kolejarzom z Szymankowa.

M.M.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPiknik z Napoleonem w Kamieńcu
Następny artykułTeatr Piasku Tetiany Galitsyny – online