Smart Metropolia 2021 – czyli kiedy powstanie metropolia na Pomorzu?

113

Podsumowanie 10 lat współpracy samorządów w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i 4 lat działalności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jedynej prawnie usankcjonowanej metropolii w Polsce, do tego spotkania komisji senackiej i zespołów parlamentarnych, które zajmują się metropoliami w Polsce – o tym będzie IX kongres Smart Metropolia, który już za kilka dni odbędzie się w Gdańsku.

Tegoroczny kongres Smart Metropolia odbędzie się w najbliższy poniedziałek 6 września na Polsat Plus Arena Gdańsk. Kongres zbiega się z 10. rocznicą powołania stowarzyszenia samorządowego Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wspólnie z wójtami, prezydentami, burmistrzami i starostami, ale także z politykami podsumujemy dekadę współpracy na Pomorzu. Do dyskusji zostali zaproszeni także przedstawiciele jedynej prawnie usankcjonowanej metropolii w kraju – Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

PROGRAM SMART METROPOLIA

Senatorowie o #ustawametropolitalna

O godzinie 11:00 rozpocznie się wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pod przewodnictwem senatora Zygmunta Frankiewicza. Tematem spotkania będzie ocena działania metropolii w Polsce na podstawie 10 lat doświadczeń OMGGS i 4 lat istnienia GZM. W posiedzeniu komisji udział wezmą m.in.
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes Rady OMGGS,
Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS,
Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM,
Błażej Konkol, wójt Trąbek Wielkich i przewodniczący Związku Gmin Pomorskich,
Mieczysław Struk, marszałek woj. pom.

Lokalnie czy centralnie?

O godz. 13:30 zapraszamy na debatę o roli i przyszłości samorządu w Polsce – rząd centralny a samorząd. Będziemy rozmawiać o relacjach metropolii z małymi miastami, a także o tym jak rząd centralny powinien wspierać miasta i gminy w rozwiązywaniu problemów ponadlokalnych. Do dyskusji zaprosiliśmy:
Zygmunta Frankiewicza, senatora RP
Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS
Kazimierza Karolczaka, przewodniczący Zarządu GZM,
Beatę Rutkiewicz, wiceprezydent Wejherowa
Jakuba Szlachetkę, prezesa Zarządu Instytutu Metropolitalnego

Wszystko w rękach posłów

Podczas kongresu Smart Metropolia 2021 spotkają się również dwa zespoły parlamentarne: pomorski oraz zespół ds. związków metropolitalnych. Przypomnijmy, ustawa  metropolitalna, przegłosowana ponad podziałami politycznymi w Senacie we wrześniu 2020 r. – od niemal roku leży w zamrażarce sejmowej i czeka na głosowanie. Tymczasem, gdyby podczas głosowania w Sejmie za ustawą opowiedziała się cała opozycja i wszyscy pomorscy posłowie – ustawa weszłaby w życie. Tym samym Pomorze zyskałoby prawo do dysponowania ponad 200 mln zł na potrzeby mieszkańców.   

Z czego jesteśmy dumni?

Na kongresie podsumujemy 10 lat współpracy samorządowej w ramach OMGGS. Od dekady działamy dla ponad 1,6 mln mieszkańców metropolii w takich obszarach jak: transport publiczny, rynek pracy i aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja migrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja. W ramach funduszy europejskich realizujemy ponad 180 projektów o całkowitej wartości 3,13 mld zł. Nasze działania podsumujemy o godz. 14:25 wspólnie z: Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu, Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni i Bogusławą Engelbrecht, wójt gminy Linia, a także od godz. 16:00 podczas Gali wręczenia nagród Smart Metropolia 2021.

Szczegółowy program i link do rejestracji na www.smartmetropolia.pl

Partnerami kongresu są Górnośląsko-Zagłębiowska MetropoliaUnia Metropolii Polskich oraz Instytut Metropolitalny.

(OMGGS)

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułŻeby umarło przede mną – spektakl w ramach programu Teatr Polska
Następny artykułSpotkanie integracyjne mieszkańców Starego Miasta i Zatorza