Sprawdź czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2. Trwa metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2 #WolniOdCukrzycy. Propozycja skierowana jest do osób w wieku od 18 do 64 lat. Metropolitalna oferta dotyczy miasta i gminy Tczew. Z bezpłatnych badań mogą także skorzystać mieszkańcy gmin Gniew, Pelplin i Subkowy. Docelowo w całej Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot przebadanych zostanie 180 tys. osób, a 20 tys. otrzyma bezpłatne wsparcie od lekarzy, dietetyków i fizjoterapeutów. 

DLA KOGO PROGRAM PROFILAKTYKI?

Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Z bezpłatnych badań skorzystać może każdy, choć szczególnie powinny zrobić to osoby w wieku 18-64, aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem.

NA CZYM POLEGA PROGRAM?

Program #WolniOdCukrzycy zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę kiedy nie daje ona jeszcze objawów. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka, a także wezmą udział w zajęciach z fizjoteraputą, który dopasuje harmonogram ćwiczeń szczególnie dla osób z nadwagą i otyłością.

Ankietę FINDRISK można wypełnić online tutaj >> lub na miejscu w placówce medycznej. Badania przeprowadza:

Przychodnia Rogowscy

ul. Jasia i Małgosi 8/4 w Tczewie

Gabinet nr 7
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 08:00 – 15:30
tel: 58 530 30 71 wew. 261,
e-mail: cukrzyca@przychodniarogowscy.pl lub zdrowie@powiat.tczew.pl

Szczegółowe informacje:  tutaj >> 

Programem objęci są wszyscy mieszkańcy województwa pomorskiego. Dla mieszkańców gmin Gniew, Pelplin i Subkowy program koordynują Szpitale Pomorskie. Badania przeprowadza:

NZOZ Medical Medycyna Tczew, ul. Wojska Polskiego 5A, 83-110 Tczew

Szczegółowe informacje na stronie https://www.szpitalepomorskie.eu/cukrzyca/REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWrota do artystycznego świata – wystawa prac Sary Graczyk
Następny artykułLetni rozkład jazdy komunikacji miejskiej – od 26 maja