W powiecie tczewskim w 2021 roku przeprowadzone zostaną szczepienia ochronne przeciwko wirusowi HPV typ 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 dziewcząt urodzonych w 2009 roku. Szczepienia wykonywane będą w 2-dawkowym schemacie podania przy użyciu 9-walentnej szczepionki GARDASIL9. Podanie pierwszej dawki powinno nastąpić w miesiącach kwiecień-maj, drugiej – po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej dawki.

Szczepienia ochronne przeciwko  wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dziewcząt w wieku 12 lat  zamieszkujących na terenie powiatu tczewskiego realizowane są w ramach Powiatowego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV „Chronię życie przez rakiem”.

Od 2019 roku do celów szczepień wykorzystywana jest szczepionka przeciwko wirusowi HPV typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 Gardasil 9 (szczepionka o najszerszym spektrum działania), która jest wskazana do czynnego uodparniania osób w wieku od 9 lat przeciw następującym chorobom wywoływanym przez wirusa HPV, w tym:  zmiany przednowotworowe oraz rak szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytnicy, wywoływane przez szczepionkowe typy HPV,  brodawki narządów płciowych (kłykcin kończystych) wywoływane przez określone typy wirusa HPV.

Szczepienia prowadzone są w schemacie 2-dawkowym (0, 6-12 miesięcy) poprzez iniekcję domięśniową. Udział dziecka w programie szczepień ochronnych wymaga zgody rodzica/opiekuna prawnego i poprzedzony jest badaniem lekarskim kwalifikującym do zaszczepienia.

W 2021 roku do realizacji szczepień ochronnych zaangażowano niżej wymienione podmioty lecznicze:

 • Pelplińskie Centrum Zdrowia Sp.z o.o. – Przychodnia w Pelplinie przy ul. ks. Biskupa Dominika 11
 • NZOZ Medica Sp. z o.o. – Przychodnia w Tczewie przy ul. Armii Krajowej 74
 • Przychodnia Rogowscy Sp. z o.o. Sp.k. – Przychodnia w Tczewie przy ul. Jasia i Małgosi 8/4
 • NZOZ Hipokrates – Przychodnia w Subkowach przy ul. Wybickiego 17
 • NZOZ Pelmed Sp. z o.o. – Przychodnia w Pelplinie przy ul. Wybickiego 14, w Gniewie przy ul. Kopernika 8B i w Morzeszczynie przy ul. Kociewskiej 7
 • Medical Medycyna Sp. z o.o. – Ośrodek Zdrowia w Gniewie przy ul. Witosa 10, w Pelplinie przy ul. Dworcowej 7 oraz Centrum Diagnostyczno-Specjalistyczne w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5A
 • NZOZ Medyk – Przychodnia w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5.

Dziewczęta nienależące do ww. przychodni, a będące mieszkankami powiatu tczewskiego, szczepione są po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, przez:

 • Przychodnię NZOZ „Medyk” Sp. z o.o. w Tczewie, ul. Wojska Polskiego 5, tel. 58 777 65 50, lub

Wybraną przychodnię Medical Medycyna Sp. z o.o., w tym:

 • Centrum Diagnostyczno-Specjalistyczne w Tczewie, ul. Wojska Polskiego 5A, tel. 58 5010100 lub 58 5010101
 • Medical Medycyna Ośrodek Zdrowia w Gniewie, ul. Witosa 10, tel. 58 5612120
 • Medical Medycyna Ośrodek Zdrowia w Pelplinie, ul. Dworcowa 7, tel. 58 5364000.

Celem uzyskania dalszych informacji na temat organizacji i przebiegu szczepień ochronnych należy kontaktować się ze swoją przychodnią lekarską lub z Wydziałem Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON: tel.: 58 7734913, 58 7734916 lub 502678721, e-mail: zdrowie@powiat.tczew.pl.

Szczepienia są bezpłatne, ich koszt sfinansowany zostanie ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew oraz Gminy Subkowy.

Dlaczego szczepienie jest ważne ?

Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety w wieku rozrodczym. W Polsce rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet – stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3 000 kobiet, a 1 700 z nich umiera z jego powodu.

Wirus HPV jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy, sromu oraz odbytu, jak również za powstawanie brodawek zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirusa oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.

Udział w programie szczepień wymaga, jak i w przypadku wszystkich szczepień, zgody rodzica/opiekuna dziecka i poprzedzony jest badaniem lekarskim.

Decyzję o realizacji szczepień podjęto na podstawie rekomendacji specjalistów, światowych i polskich towarzystw medycznych oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest umieszczone w Kalendarzu Szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.powiat.tczew.pl/szczepienia-hpv

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułDostawa samochodu osobowego elektrycznego dla Straży Miejskiej w Tczewie
Następny artykułCOVID-19 – obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia