Rajd rowerowy po Żuławach Gdańskich

73
Żuławy Gdańskie to piękny region o bogatej historii położony na terenie województwa pomorskie. Miłośnicy jazdy na rowerze połączyli swoje zainteresowania z poznawaniem zabytków i przeszłości tej krainy.

Pierwszym etapem była wieś Koźliny, która 100 lat temu decyzją Traktatu Wersalskiego stała się punktem granicznym pomiędzy Polską i Wolnym Miastem Gdańskiem. W Steblewie rowerzyści poznali dzieje gotyckich ruin świątyni z XIV wieku. Masywna i potężna budowla do dzisiaj budzi podziw i szacunek dla jej budowniczych. W Grabinach-Zameczku uczestnicy wycieczki poznali przeszłość krzyżackiego zamku i jego gości. W grabińskiej fortyfikacji bywali wielcy mistrzowie Zakonu Krzyżackiego, król Polski Stefan Batory i władca Szwecji Gustaw Adolf. Warownia była świadkiem licznych wojen, konfliktów. Była niszczona, by ponownie ją odbudowano. Dzisiaj czeka ponownie na lepsze czasy i inwestora, który wskrzesi jej daną chwalebną przeszłość. We Wróblewie nad Motławą rowerzyści podziwiali malowniczy kościół i przystań kajakową, która zachęca do turystyki wodnej. Kolejne pokonane kilometry doprowadziły uczestników wyjazdu do Miłobądza i historii Michała Różanowskiego, który została zastrzelony 16 sierpnia 1939 roku. Wszyscy uczestnicy pomimo zmęczenia i padającego deszczu okazywali zadowolenie i chęć dalszego odkrywania Żuław Gdańskich – powiedziała Joanna Dobosz.

Rajd rowerowy po Żuławach Gdańskich zorganizowały: Amatorska Grupa Rowerowa Tczew i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Tczewie.

T. Jagielski

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułTrwa Powszechny Spis Rolny 2020
Następny artykułWeki z Pomorskiej Spiżarni – konkurs na najlepszy produkt lokalny