Gertruda Pierzynowska, radna, wieloletnia mieszkanka osiedla Suchostrzygi, znana z działalności społecznej, otrzymała tytuł Tczewski PRO OBYWATEL 2020.

Aktywnej radnej nagrodę, podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej, wręczyli Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa oraz Tomasz Kajzer reprezentujący Stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski. Z gratulacjami pospieszyli prezydent przewodniczący Rady Miejskiej Zenon Drewa, starosta tczewski Mirosław Augustyn oraz radni i goście.

Do plebiscytu ogłoszonego przez Stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski można było zgłaszać osoby zaangażowane w pomoc sąsiedzką, wsparcie społeczności lokalnych, seniorów, dzieci i ochronę środowiska. Konkurs jest pomysłem na uhonorowanie osób dzielących się swoim czasem, działających bezinteresownie na rzecz innych.

Gertruda Pierzynowska  całe swoje życie zawodowe pracowała w tczewskiej oświacie, w tym przez 10 pełniła funkcję wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Tczewie. W samorządzie tczewskim jest nieprzerwanie od 1998 r., gdzie pełniła i pełni wiele funkcji, w tym – przewodniczącej Społecznej Komisji Mieszkaniowej czy wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej. Jest przewodniczącą Rady Osiedla Suchostrzygi I oraz członkiem  Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Znana jest  z organizacji licznych imprez integracyjno-okolicznościowych, we współpracy ze Spółdzielczym Domem Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie (np. “Mikołajki” i “Dzień dziecka” dla najmłodszych, śniadania wielkanocne i spotkania opłatkowe dla osób samotnych i potrzebujących). Popularna, szczególnie wśród osób starszych jest pomoc w wypełnianiu rocznych zeznań podatkowych.  Ponadto jest organizatorką wydarzeń integrujących środowiska mieszkańców Tczewa. Inicjuje wiele działań z zakresu polityki społecznej i infrastruktury (sygnalizacja świetlna, naświetlacze przy przejściach dla pieszych, chodnik do Szkoły Podstawowej nr 4).  Dzięki corocznej zbiórce makulatury przez mieszkańców osiedla w ramach akcji “Drzewko za makulaturę” przybywa drzewek, krzaków i kwiatów. Należy do inicjatorów utworzenia terenu rekreacyjno-sportowego przy ul. Żwirki oraz budowy kładki na Kanale Młyńskim dla połączenia ścieżek rowerowych na wysokości SP nr 8.

Jej praca na niwie literackiej została nagrodzona “Kociewskim Piórem”. Jest autorką takich publikacji jak “Dwory. parki i folwarki Kociewia i Kaszub”, “Kapliczki i krzyże Kociewia” oraz współautorką “Złotej Księgi Samorządu Tczewa”, i jedną z autorów “Patroni i nazwy tczewskich ulic”.

Za działalność zawodową i społeczną odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi.REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułJacek Wiśniewski i Andrzej Semborowski Kawalerami Pro Domo Trsoviensi
Następny artykułOgólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka – w październiku przesłuchania w Tczewie