W listopadzie 2021 roku na terenie tczewskiej “Ósemki” amerykańska firma Exlterra wykonała prace testowe innowacyjnej technologii regulującej poziom wilgoci – GEPS mające na celu osuszenie ścian szkoły. Dzięki temu budynek pozbył się nadmiernej wilgoci w ścianach, szczególnie na najniższych piętrach (piwnica, szatnie, schron).

Prace wykonała i sfinansowała firma Exlterra Sp. z o.o. Firma Exlterra posiada bogate doświadczenie w wykonawstwie – od ponad 15 lat działa w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii, a od dwóch lat na terenie Polski.

Pierwszym etapem prac było badanie termowizyjne ukazujące skalę problemu. Badanie zostanie powtórzone po 6 miesiącach, a kolejne będzie wykonane na początku 2023 roku.

Wokół terenu budynku zostały wyznaczone miejsca, w których zostały wykonane otwory o głębokości 6 m, 9 m i 12 m (zdjęcie główne). Otwory wykonano wiertnicą HALC, która powoduje małe „zniszczenia” terenu. W otworach umieszczono polietylenowe profile, które 10-krotnie przyśpieszają wsiąkanie wody – transport cząsteczek wody do głębszych warstw gruntu. Zastosowany system tworzy „parawan ochronny”, który zapewnia hydroizolację budynku przy zachowaniu 60 procent wilgotności tak, aby nie przesuszyć podłoża i nie doprowadzić do pękania ścian. Po zakończeniu prac, teren jest już uporządkowany. Metoda wykonywania robót jest nieinwazyjna, nie wymaga wykonywania głębokich wykopów, więc wykonywana jest bardzo szybko. 

Tczewska “Ósemka” od dawna borykała się z olbrzymim problemem wilgoci w piwnicach i pomieszczeniach schronu. Widoczne plamy na ścianach, łuszcząca się farba i bardzo nieprzyjemny zapach nasilał się po większych opadach – szczególnie w okresie wiosenno-jesiennym. Badanie kamerą termowizyjną już po 6 miesiącach działania systemu ukazało znaczną redukcję wilgoci, a ściany rozpoczęły system obsychania.

System GEPS ma zastosowanie również na terenach otwartych (parki, pola golfowe, boiska, obiekty sportowe czy obiekty użyteczności publicznej ), jak również w budynkach (domy prywatne, magazyny, hale sportowe itp.).  Eliminuje problem wilgoci w ścianach, przyśpiesza infiltrację wody opadowej minimum dziesięciokrotnie, nie wymaga podłączenia do żadnej sieci odpływowej czy punktów zrzutu, jest ekologiczny, przenika warstwy nieprzepuszczalne gruntu. Dodatkowo nie ma konieczności podłączenia do źródła zasilania czy do systemu odprowadzania wody, co eliminuje wiele dodatkowych problemów i kosztów w kolejnych latach.

Firma Exlterra dziękuje samorządowi Tczewa za innowacyjne podejście do rozwoju miasta, za zaufanie i za umożliwienie zaprezentowania swojej technologii i prezentacji efektów jej działania.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWystawa fotograficzna Katarzyny Gapskiej
Następny artykułZbadaj bezpłatnie wzrok