Jeden z najbardziej znanych utworów zespołu Republika – „Mamona” zapowiada album „Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski” związanej z Tczewem Orkiestry Kameralnej Progress i dyrygenta Szymona Morusa. Płytę swym mecenatem objął Prezydent Tczewa – Mirosław Pobłocki.

Premiera 4 / 06 / 2021

Zapowiedź płyty: https://www.youtube.com/watch?v=n9P3OYuWf4g
Posłuchaj singla MAMONA: https://id.ffm.to/mamona

Album to niecodzienny projekt poświęcony twórczości charyzmatycznego autora tekstów, kompozytora i producenta. Grzegorz Ciechowski, bo o nim mowa, znany także jako Obywatel G.C i Grzegorz z Ciechowa, to jeden z najważniejszych twórców współczesnej muzyki polskiej. Jego osobowość, mimo upływu lat, nadal oddziałuje na miłośników muzyki, a także artystów, którzy z jego pracy czerpią inspiracje. Album Orkiestry Kameralnej Progress – zespołu od początku swego istnienia związanego z Tczewem – miastem, w którym Grzegorz Ciechowski przyszedł na świat i stawiał pierwsze muzyczne kroki, to muzyczny hołd złożony artyście w 20. rocznicę jego śmierci.

Choć zdajemy sobie sprawę jak wielka moc utworów Grzegorza Ciechowskiego tkwi w warstwie słownej, zdecydowaliśmy się cały materiał zarejestrować w wersji czysto instrumentalnejmówi Szymon Morus – pomysłodawca projektu, dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress. „W piosenkach lidera Republiki drzemie potężny ładunek emocjonalny. Odnaleźć w nich można nostalgię, smutek, miłość i bunt, których nie zdołają opisać w pełni słowa. Stąd odważna idea, by to co niewyrażalne wyrazić poprzez głębię i ekspresję instrumentów smyczkowych – w przestrzeni dźwiękowej, w której czujemy się najswobodniej. Rejestrując utwory na niniejszy album, przyświecał nam szczególny cel. By poprzez „klasyczny” pryzmat wykształconych doświadczeń artystycznych, ukazać ponadczasowość twórczości Obywatela G.C.

Na płycie znajdą się przeboje Republiki – absolutnie oryginalne spojrzenie na muzyczną spuściznę Ciechowskiego. Usłyszymy m.in. takie utwory jak: „Mamona”, „Śmierć w bikini”, „Biała flaga”, „Telefony”, „Odchodząc” czy też „Nie pokonasz miłości” – ścieżkę dźwiękową z filmu „Wiedźmin”.

Płytę swym patronatem objęli: TVP Kultura, Portal Presto, Polska Płyta/Polska Muzyka

[materiały prasowe]

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykuł14. Festiwal Grand OFF – projekcja nagrodzonych filmów
Następny artykułTrwa przebudowa ulic na Zatorzu