Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie w sprawie przetargu na wyłonienie głównego wykonawcy systemu FALA. Odwołanie to złożyło w marcu br. konsorcjum firm Thales Polska i Revenue Collection Systems. Decyzja KIO oznacza, że niemal pewne staje się podpisanie w najbliższych tygodniach umowy z firmą, której oferta została wskazana w przetargu jako najkorzystniejsza. Jest to konsorcjum Asseco Data Systems z firmą AEP Ticketing Solutions. Na ten moment z niecierpliwością czekali zarówno wspólnicy spółki, jak i mieszkańcy Pomorza korzystający z transportu publicznego.

Przypomnijmy: przetarg na wyłonienie wykonawcy zintegrowanego systemu płatności za przejazdy transportem publicznym został ogłoszony w grudniu 2019 roku. Komisja przetargowa wskazała najkorzystniejszą ofertę w lipcu 2020 roku i jeszcze w tym samym miesiącu do KIO wpłynęły cztery odwołania od decyzji zamawiającego. Od tamtego czasu, a więc od blisko dziesięciu miesięcy trwają postępowania odwoławcze i czynności nakazywane przez Krajową Izbę Odwoławczą. Najnowsze orzeczenie KIO, odrzucające kolejne odwołanie jednego z oferentów, kończy ten długi i trudny okres. Tym samym pozwala zamawiającemu, czyli spółce InnoBaltica utrzymać deklarowane terminy realizacji projektu.

Przy założeniu, że umowa pomiędzy InnoBalticą a konsorcjum Asseco Data Systems/AEP Ticketing Solutions zostanie zawarta na przełomie kwietnia i maja 2021 r., najważniejsze etapy wdrożenia systemu FALA będą rozkładały się na osi czasu następująco: pierwszy etap systemu FALA, czyli uruchomienie bazy centralnej nastąpi w pierwszym kwartale 2022 r., natomiast funkcjonalność aplikacyjna pod nazwą Podróż mobilna, ma być uruchomiona drugim kwartale 2022 roku i wtedy też rozpocznie się montaż urządzeń końcowych (walidatorów) w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na przystankach kolejowych. Funkcjonalność Podróż z kartą powiązana z wydawaniem plastikowych kart komunikacyjnych wdrożona zostanie  w I kwartale 2023 roku.

Począwszy od marca 2022 roku otwierane będą punkty obsługi klienta w największych miastach Pomorza, gdzie osoby potrzebujące pomocy przy zakładaniu i obsłudze elektronicznych kont pasażerskich uzyskają fachowe wsparcie.

Terminem kończącym wdrożenie projektu realizowanego przy wsparciu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko będzie 30 czerwca 2023 roku.

Poniżej znajdziecie Państwo kilka liczb i informacji pokazujących skalę projektu:

W ramach systemu FALA przygotowana zostanie platforma, w której tworzone będą konta pasażerów. Zakłada się, że docelowo będzie to ok. 2,5 mln kont.  System zawierać będzie także informacje o cenach biletów, rozkładach jazdy, trasach przejazdów autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów – tak, aby zapewnić obsługę rozliczenia ogromnej liczby usług transportowych w każdej chwili działania transportu publicznego.

Przykładowo: zakłada się, że w każdej godzinie szczytu system FALA rozliczy blisko 500 tys. przejazdów w regionie.

Aplikacja pozwoli automatycznie „podsumować” koszt przejazdu pasażera  dzięki sieci walidatorów (czytników), które rozmieszczone będą w autobusach, tramwajach, trolejbusach oraz na stacjach i przystankach kolejowych. Pasażer, wsiadając do pojazdu, zobowiązany będzie do zbliżenia do tych urządzeń swojej karty lub smartfona  albo do checkowania się w aplikacji.

Zainstalowanych zostanie ponad 5300 takich walidatorów w ok. 1000 pojazdach komunikacji miejskiej (autobusach, trolejbusach i tramwajach) oraz ok. 850 czytników na przystankach kolejowych.

Obecnie na terenie województwa pomorskiego znajduje się ok. 10 tys. przystanków autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych, ponad 200 stacji i przystanków kolejowych, a przedsiębiorstwa i zakłady komunikacji miejskiej przewożą każdego roku ponad 300 mln pasażerów.

InnoBaltica Sp. z o.o. należy aktualnie do dziesięciu udziałowców. Są nimi: 

  • Województwo Pomorskie, 
  • Gmina Miasta Gdańska, 
  • Gmina Miasta Gdyni, 
  • Miasto Słupsk, 
  • Gdański Uniwersytet Medyczny, 
  • Politechnika Gdańska,
  • Uniwersytet Gdański, 
  • Gmina Miasto Lębork, 
  • Gmina Miasta Puck 
  • Gmina Miejska Tczew.

Spółka uzyskała dofinansowanie w kwocie 90 mln zł na realizację projektu integrującego sprzedaż biletów w całym regionie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pełna nazwa tego działania to: „Zwiększenie dostępności regionalnego transportu kolejowego w województwie pomorskim poprzez jego integrację z transportem lokalnym – budowa elektronicznej platformy zintegrowanych usług mobilności”. 

Jednocześnie miło nam poinformować, że rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z województwa pomorskiego pt. „Podróż na Fali”. Wpłynęło blisko 800 pięknych prac. Zwycięzcami w kategorii klas 0-3 zostali Hanna Siarnecka, Piotr Łach oraz Maciej Boguski,  natomiast w kategorii klas 4-8 zwyciężyli Monika Bartkowiak, Agata Borkowska i Milena Bibita.

Zwycięskie prace będzie można oglądać podczas wiosennych spacerów w Parku Oliwskim w Gdańsku, gdzie od 16 kwietnia eksponowane będą w dużym formacie na ogrodzeniu parku przy ul. Opata Jacka Rybińskiego.

Zachęcamy również do odwiedzania strony internetowej http://innobaltica.pl/1_189_rozstrzygniecie-konkursu.html   oraz profili społecznościowych spółki na FB https://www.facebook.com/innobaltica  i Instagramie https://www.instagram.com/systemfala/

(Innobaltica)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKonkurs „Rowerem do pracy” – edycja 2021
Następny artykułCzekoladowe szaleństwo – warsztaty artystyczne z Fabryką Sztuk