4 sierpnia zmarł  prof. Jan Strelau, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa, wybitny polski psycholog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki.

Prof. Strelau miał 89 lat. Jeszcze w marcu br. uczestniczył w otwarciu nowego budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki. Także wcześniej gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie chętnie spotykał się z czytelnikami. Tczew zawsze był mu bliski, ze względu na dzieciństwo i młodość, które spędził w naszym mieście. Ten okres swojego życia opisał m.in. w książce „Poza czasem” wydanej w 2015 r.  

W 2017 r. prof. Jan Strelau otrzymał honorowe obywatelstwo Tczewa w dowód uznania  za etycznie wzorową postawę i promocję miasta Tczewa w dziedzinie psychologii.

Profesor Jan Strelau urodził się w 1931 r. w Wolnym Mieście Gdańsku. Dzieciństwo i młodość spędził w Tczewie. W 1958 r. ukończył psychologię na Uniwersytecie Warszawskim.  Był organizatorem i kierownikiem pierwszej w Polsce Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych. Od 1984 r. twórcą i kierownikiem Interdyscyplinarnego centrum Genetyki Zachowania. Był pierwszym przewodniczącym Europejskiego Towarzystwa Psychologii Osobowości, przewodniczył także Międzynarodowemu Towarzystwu Psychologii Różnic Indywidualnych. W latach 2002-2006 zajmował stanowiska wiceprezydenta Międzynarodowej Unii Nauk Psychologicznych  oraz wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk.  Jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i członkiem zagranicznym Fińskiej Akademii Nauk i Literatury.

Serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego składają Prezydent Miasta Tczewa  oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie.

(Fot. MBP)

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułCykl „Twórcze spotkania” trwa – zapraszamy dzieci
Następny artykułNabór zawodniczek do Klubu Sportowego Pogoń