W niedzielę, 3 lipca, w Tczewie (parking przy Urzędzie Miasta) zaparkuje mobilny gabinet ginekologiczny, w którym każda kobieta będzie mogła bezpłatnie wykonać komplet badań ginekologicznych. Gabinet dostosowany jest do potrzeb kobiet z różnymi niepełno-sprawnościami. Akcja zrealizowana zostanie w ramach 4. edycji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie. Hasłem tegorocznej odsłony jest „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”, a działania adresowane są do wszystkich kobiet, ale szczególnie do tych z niepełnosprawnościami.

Kampania „W kobiecym interesie” powstała w 2019 roku, a jej inicjatorem jest Gedeon Richter Polska, który konsekwentnie co roku przypomina Polkom o konieczności wykonywania regularnych badań ginekologicznych. W poprzednich edycjach kampania zwracała uwagę i wspierała kobiety  
w pokonywaniu różnych barier ograniczających dostępność badań, takich jak wstyd czy strach. Sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami wymaga nie tylko wsparcia samych kobiet, ale również konieczności stworzenia dla nich miejsc opieki dostosowanych do ich potrzeb. Niestety aż 77 % kobiet z niepełnosprawnościami nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 % nie było nigdy na takiej wizycie1. Co więcej, szacuje się, że w Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb pacjentek z niepełnosprawnościami.2

Akcja bezpłatnych badań ginekologicznych w Tczewie

W ramach kampanii, jak co roku, zrealizowana zostanie akcja konsultacji z szerokim bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV). Ponieważ 64 %kobiet z niepełnosprawnościami przyznaje, że zdarzyło   
im się zrezygnować z wizyty przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub odpowiedniego wyposażenia gabinetu ginekologicznego, w ramach kampanii stworzyliśmy mobilnygabinet ginekologiczny, który ruszy w Polskę w lipcu br. Zgodnie z ideą kampanii będzie dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami (m.in. ruchu, wzroku czy słuchu):

 • podnośnik i wózek rehabilitacyjny,
 • odpowiednia przestrzeń manewrowa,
 • przeszkolony personel pomocniczy, w tym asystent medyczny,
 • tłumacz polskiego języka migowego (online),
 • niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na alfabet Braille’a,
 • niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na polski język migowy,
 • pętla indukcyjna.

Gdzie i kiedy zaparkuje mobilny gabinet ginekologiczny:

3 lipca (niedziela), godz. 10:00-16:00, Urząd Miejski (parking) Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1

Jak się zapisać na konsultacje i badania?

Zapraszamy wszystkie chętne kobiety, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, narodowość  
czy stopień niepełnosprawności. Szczegóły o tym, gdzie dokładnie odbywają się badania i jak się można zapisać znajdują się na stronie www.wkobiecyminteresie.pl

Zapisy przyjmowane będą na miejscu w dniu badania. Pacjentki posiadające aktualne orzeczenie  
o niepełnosprawności mogą zapisywać się również mailowo pod adresem wki@zdrowa-ona.pl  
oraz telefonicznie, w tym poprzez SMS, pod numerem 604 217 257.

– Dostosowanie mobilnego gabinetu ginekologicznego do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami było dla nas kluczowym wyzwaniem w tej edycji bezpłatnych badań profilaktycznych. Dzięki wskazówkom partnerów Fundacji Kulawa Warszawa oraz Fundacji Avalon wyposażyliśmy gabinet w odpowiedni sprzęt i zapewniliśmy udogodnienia komunikacyjne, które sprawią, że pacjentki nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również wzroku czy słuchu będą czuć się u nas komfortowo. Przeszkoliliśmy personel medyczny i asystujący, stworzyliśmy dokumenty w alfabecie Braille’a, mamy tłumacza polskiego języka migowego oraz pętlę indukcyjną i podnośnik – mówi Aneta Grzegorzewska z Gedeon Richter Polska.

Otwórzmy gabinety ginekologiczne dla wszystkich kobiet

Fundacja Kulawa Warszawa oraz Fundacja Avalon stworzyły bazy gabinetów ginekologicznych dostępnych dla kobiet z niepełnosprawnościami. Ich lista znajduje się na stronach www.dostepnaginekologia.pl oraz www.mapadostepnosci.pl i obejmuje w sumie 158 miejsc, w których mogą zbadać się pacjentki z niepełnosprawnościami. Niestety brak jest na liście gabinetu, który spełniałby wszystkie parametry dostępności. Obie Fundacje stale przyjmują zgłoszenia nowych gabinetów.

Warto podkreślić, że kobiety z niepełnosprawnościami wskazały w badaniu, że poza infrastrukturą
(46 %) i dostosowaniem wnętrza gabinetu do ich potrzeb (50 %), ważne są dla nich profesjonalne nastawienie personelu medycznego (56 %) oraz empatyczny sposób komunikacji (49 %)1.

– Opieka ginekologiczna nad pacjentką z niepełnosprawnością nie jest wyzwaniem medycznym,
ale bywa wyzwaniem psychologicznym. Pacjentki, które przyjmuję w gabinecie często potrzebują większego i czujniejszego zaangażowania personelu medycznego, aby czuły się komfortowo. Dobra komunikacja między lekarzem a pacjentką jest tu kluczowa, ale bywa trudniejsza, gdy pacjentka nie słyszy lub nie widzi.  Dostosowanie gabinetu do potrzeb pacjentek nie jest trudne, bo na rynku jest wiele rozwiązań, które mogą nas wesprzeć, np. możliwość zdalnego zaangażowania tłumacza Polskiego Języka Migowego – mówi Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolożka.

Akcja bezpłatnych badań odbędzie się jeszcze w poniższych miastach:

Chełmża – 7 lipca

Brodnica – 8 lipca

Włocławek – 9 lipca

Inowrocław – 10 lipca

Września – 15 lipca

Słupca – 16 lipca

Konin – 17 lipca

Patronat honorowy:

 • Marszałek Województwa Pomorskiego
 • Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 • Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Patronat merytoryczny:

 • Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników

Patronat:

 • Fundacja Kulawa Warszawa
 • Fundacja Avalon
 • Fundacja Integracja
 • Naczelna Izba Lekarska
 • Polski Związek Głuchych
 • Polski Związek Niewidomych
 • Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
 • Ogólnopolska Organizacja „Kwiat Kobiecości”
 • Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi „Magnolia”
 • Prezydenci miast: Wejherowa, Tczewa, Włocławka, Inowrocławia i Konina
 • Burmistrzowie miast: Lęborka, Chełmży, Brodnicy, Wrześni i Słupcy

Partner:

 • Euromed / Samsung

O Gedeon Richter

Gedeon Richter Plc., z siedzibą w Budapeszcie, jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2019 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,6 mld euro
(1,7 mld dol.), a jej wartość giełdowa wyceniana była na 3,6 mld euro (4,1 mld dol.). Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje wiele ważnych obszarów terapeutycznych, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo- Wschodniej, spółka Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów firma Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o., z główną siedzibą w Grodzisku Mazowieckim (zajmującą się produkcją, konfekcjonowaniem oraz obszarem B+R) oraz Biurem w Warszawie (odpowiedzialnym za marketing i sprzedaż) jest obecna na rynku polskim od 1994 roku. Natomiast główna działalność produkcyjna i badawczo-rozwojowa rozpoczęła się w 2002 roku. Obecnie rynek Polski jest jednym z kluczowych dla Gedeon Richter – znajduje się tu jedno z trzech najważniejszych centrów badawczo-rozwojowych koncernu w grupie. Produkowane przez Gedeon Richter Polska preparaty trafiają zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny. Firma specjalizuje się w produkcji leków klasyfikowanych w kilku grupach terapeutycznych, z których najważniejsze to leki kardiologiczne, dermatologiczne i immunostymulujące.

Więcej informacji: www.gedeonrichter.pl


1 Badanie zrealizowane przez Instytut ARC Rynek i Opinie na zlecenie Gedeon Richter Polska, maj-czerwiec 2022 r. CAWI, 
N= 201 kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi, wzroku i słuchu. Badanie zrealizowane we współpracy z Fundacjami: Avalon, Kulawa Warszawa i Integracja, Polskim Związkiem Głuchych oraz Polskim Związkiem Niewidomych.

2 Liczba gabinetów zarejestrowanych w ogólnopolskich bazach gabinetów dostępnych dla kobiet z niepełnosprawnościami na stronach dostepnaginekologia.pl oraz mapadostepnosci.pl, dane z lutego 2022 r.  

 REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułMistrzostwa o Puchar Prezydenta Tczewa w Mölkky
Następny artykułFestiwal Muzyczny UNDERGRAMY – konkurs dla zespołów